A group of young people sitting together representing Youth Connect for Ukraine, with a Ukranian flag in the background. Caption: "Youth Connect for Ukraine"

Youth Connect for Ukraine ma na celu wspieranie młodych Ukraińców w prowadzeniu satysfakcjonującego i celowego życia teraz, gdziekolwiek mieszkają. Aspiruje do wspierania młodych ludzi, w tym kobiet, dziewcząt i osób z wykluczonych grup dotkniętych wojną w Ukrainie, aby mieli umiejętności i motywację do budowania więzi w kontekście lokalnym i wpływania na przyszłość własną i swoich społeczności.

Organizujemy szkolenia i działania mające na celu budowanie cech przywódczych, które są potrzebne w czasach kryzysu oraz wspieranie rozwoju społecznego młodych ludzi.

Ambicją programu jest zaspokojenie potrzeb młodych liderów z Ukrainy i Europy (w wieku 16-30 lat) oraz wyposażenie ich w umiejętności, środki oraz sieci, których potrzebują, aby przewodzić w swoich obecnych społecznościach oraz w zrekonstruowanej Ukrainie jako część europejskiej sieci.

W pierwszym roku realizacji program odbywał się w Ukrainie, Polsce i Rumunii, gdzie oferował szkolenia dla liderów i wydarzenia integracyjne w różnych lokalizacjach. Szkolenie obejmowało rozwój umiejętności i możliwości uczenia się, dostęp do informacji, wsparcie ekspertów oraz możliwości nawiązywania kontaktów i wymiany.

Program jest otwarty dla młodych liderów z Ukrainy, którzy mogą być wewnętrznymi przesiedleńcami lub którzy obecnie mieszkają w Polsce, a także dla młodych uczestników z lokalnych społeczności, którzy są zainteresowani przywództwem i tworzeniem pozytywnych relacji w swoich społecznościach.

W Polsce nasze działania skoncentrowane na szkoleniach z przywództwa i dniach integracji odbywają się w Toruniu i Krakowie.

Partnerzy

Naszym partnerem w tym projekcie jest Fundacja Emic z Torunia, warsztaty odbędą się w dniach 16-17 listopada i 30-1 grudnia.

Zapisz się tutaj=>https://forms.microsoft.com/e/38wWHCj9PD

Drugim Partnerem jest Fundacja Zustricz z Krakowa, gdzie warsztaty odbędą się 23-24 listopada i 7-8 grudnia.

 Zapisz się tutaj=> https://forms.gle/zs2oeBsbjHXA59Y68

Fundacja Emic

Fundacja Emic jest najstarszą organizacją w regionie prowadzącą działalność na rzecz osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa. Dba o jakość swoich działań, zapewniając trwałe i kompleksowe wsparcie.

Misją Fundacji Emic jest wspieranie migrantów i migrantek w osiąganiu samodzielności w Polsce. Na pierwszym miejscu zawsze stawiają jednostkę i jej potrzeby. Swoją misję realizuje poprzez bezpośrednie wsparcie migrantów i uchodźców (kursy językowe, doradztwo w punktach informacyjno-doradczych, doradztwo prawne, pośrednictwo pracy, wsparcie psychologiczne), a także wsparcie instytucjonalne i edukację polskiego społeczeństwa. Współpracują ze szkołami, do których uczęszczają dzieci z doświadczeniem migracyjnym, z firmami tworzącymi przyjazne miejsca pracy dla cudzoziemskich pracowników oraz z instytucjami mającymi kontakt z cudzoziemcami. Prowadzą działania edukacyjne i informacyjne przedstawiające prawdziwy obraz migrantów i migrantek oraz warunków ich życia w Polsce.

Fundacja Zustricz

Fundacja Zustricz została zarejestrowana w marcu 2016 roku i powstała na bazie nieformalnej grupy Klub Ukraiński w Krakowie, kontynuując działania Klubu prowadzone pod koniec 2013 roku. Początkowo działania te wynikały z potrzeby solidarności w obliczu tragicznych wydarzeń na Majdanie i koncentrowały się wokół organizacji akcji wsparcia dla ukraińskiego Majdanu oraz zbiórek pomocy humanitarnej dla Ukraińców, którzy ucierpieli podczas tych wydarzeń i wojny na Wschodzie.

Klub Ukraiński w Krakowie przeprowadził i zorganizował kilka spotkań promujących kulturę ukraińską, a także współorganizował pobyty w Polsce grup dzieci z Ukrainy (z rodzin ofiar). Aktywnie uczestniczył także w projekcie „Album z dawnych lat” realizowanym przez stowarzyszenie Pokolenie, w którym wzięło udział łącznie 100 dzieci z Ukrainy i Polski. W wyniku tych działań powstała wystawa prac fotograficznych oraz film „Dzieci Majdanu” oparty na wywiadach z uczestnikami projektu. Film można obejrzeć na antenie TVP Kraków w studiu Kontrapunkt.