Docieramy do milionów ludzi na całym świecie poprzez prowadzone wraz z naszymi partnerami programy, projekty i przedsięwzięcia. Oto kilka z nich.
British British Polish Polish: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś
Z okazji obchodów 75-lecia British Council w Polsce w 2013 roku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski we współpracy z British Council przygotowało wystawę „British British Polish Polish: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś", która po raz pierwszy, i na tak szeroką skalę, pokazała poszukiwania w sztuce współczesnej Wielkiej Brytanii i Polski. Na wystawie znalazły się prace 64 wybitnych artystów z obu krajów, w tym dzieła takich artystów jak Damien Hirst czy Tracey Emin. O „British British Polish Polish” informowały najważniejsze polskie i zagraniczne media (w tym The New York Times) i obejrzało ją ponad 15 tysięcy widzów.
FameLab – konkurs dla młodych naukowców
Zależy nam na rozwijaniu umiejętności młodych ludzi, a konkurs FameLab pozwala nam to osiągnąć. Dr Joanna Bagniewska, finalistka FameLab 2014, dzięki udziale w szkoleniu MasterClass, zdobyła umiejętność efektywnej komunikacji naukowej, która pozwoliła jej wziąć udział w międzynarodowym finale konkursu i zdobyć nagrodę laureatów FameLabu. Tegoroczna, trzecia edycja FameLab w Polsce przyciągnęła takich partnerów jak BMW, BASF oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
"Od lat miałam bardzo dobre zdanie o British Council, a przez ostatnie 2 lata wiele mu zawdzięczam. Konkurs Famelab i uczestniczenie w wielu imprezach około famelabowych pomoglo mi uświadomic sobie co tak naprawdę chcę robić w życiu. Wcześniej nawet nie przypuszczałam, że można być "popularyzatorem nauki". Teraz mam znajomych na całym świecie, młodych naukowców jak ja, z którymi czynnie wymieniam się doświadczeniami i planuje wspólne projekty. Bez pomocy British Council nie byłoby to możliwe. Działalność British Council jest bardzo imponująca i jakże potrzebna." - Monika Koperska, zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji FameLab oraz zdobywczyni nagrody publiczności podczas międzynarodowego finału FameLab 2012.
Egzaminy dla osób niewidomych i niedowidzących
Aby dać wyraz naszemu przywiązaniu do kwestii równych praw i różnorodności, w 2012 r. zorganizowaliśmy egzaminy Cambridge English dla 158 niewidomych i niedowidzących kandydatów z całej Polski. Była to największa liczba kandydatów zarejestrowanych na tego typu test w historii Cambridge English oraz British Council. Otrzymaliśmy bardzo pozytywne opinie zarówno od obserwatorki z Cambridge jak i od samych kandydatów.
„Sesje egzaminacyjne zorganizowane przez British Council pozwoliły naszym uczniom spróbować swoich sił i zdobyć certyfikaty językowe uznawane na całym świecie oraz podnieść ich pewność siebie. To bardzo cenna inicjatywa dla osób o specjalnych wymaganiach zdrowotnych” - Barbara Planta, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.
Szkolenia dla nauczycieli angielskiego w Polsce
British Council w Polsce sukcesywnie rozszerza swoją ofertę związaną ze szkoleniami dla nauczycieli o szereg nowych szkoleń dostępnych w Warszawie i Krakowie. W Krakowie do dziś przeszkoliliśmy ponad 500 nauczycieli z całego świata, dając im możliwość uzyskania certyfikatu CELTA (Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages), będącego przespustką do nauczania angielskiego na całym świecie. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na kursy szkoleniowe, w 2013 r. otworzyliśmy jednocześnie dwa kursy CELTA w Krakowie i jeden w Warszawie. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w pełnym szkoleniu na żywo, stworzyliśmy ofertę online oraz możliwość szkolenia się przez wybieranie odpowiednich modułów. Dla bardziej doświadczonych nauczycieli, oferujemy w Warszawie kursy DELTA (Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages), które cieszą się powodzeniem u wszystkich nauczycieli, którzy mają za sobą kursy CELTA.
"I could observe my progress clearly. It was very intensive, but I was expecting it. I now feel I’ve achieved something. I would definitely recommend it, British Council, Kraków and its tutors" - Gozde Ozgen, Turcja
Brytyjski teatr na dużym ekranie
British Council rozpoczęło współpracę z ogólnopolską siecią kin Multikino (Vue Entertainment), dzięki czemu wielbiciele teatru w Polsce mogą oglądać najwyższej klasy spektakle teatralne w wykonaniu takich brytyjskich zespołów jak National Theatre, Royal Shakespeare Company, English National Opera czy Royal Opera House. W ramach partnerstwa, w 2013 roku zarejestrowane spektakle obejrzało 3,600 widzów. W tym roku planowane są kolejne pokazy najlepszych sztuk ze scen brytyjskich.
Nauczanie języka angielskiego obywateli i obywatelek Białorusi
W tym roku pomyślnie zakończyliśmy realizację pierwszego etapu 2-letniego projektu „Roots and Treetops”, realizowanego w partnerstwie z Instytutem Goethego w Mińsku oraz Alliance Française w Mołdawii, skierowanego do 300 młodych mieszkańców Białorusi. Projekt otrzymał pełne finansowanie Unii Europejskiej w wysokości 2 milionów Euro. 117 uczestniczek i uczestników projektu wzięło udział w bezpłatnym intensywnym kursie języka angielskiego oraz w programie kulturalnym, który przyczynił się do zwiększenia ich kompetencji międzykulturowych. Po zakończeniu stacjonarnego kursu językowego latem 2013 r., uczestnicy i uczestniczki korzystali ze 160 godzin moderowanego nauczania online przez pełen rok akademicki.
Projekt ten umożliwił nam wypróbowanie nowych form nauczania, a także pracę ponad granicami terytorialnymi.
Polscy uczniowie reporterami BBC
Wiosną roku 2012, siedem polskich szkół wzięło udział w programie BBC School Report, w ramach naszego projektu Connecting Classrooms. Zorganizowaliśmy sesje szkoleniowe dla 70 uczniów, podczas których uczyli się oni tworzyć sprawozdania prasowe, filmy oraz wywiady. Wyniki warsztatów zostały odesłane do siedziby BBC i najlepsze z nich zostały zamieszczone na stronie BBC dla uczniów obok próbek stworzonych przez uczniów z całego świata. Polscy uczniowie dostali również bilety na mecze piłkarskie EURO 2012 odbywające się w Poznaniu i w czerwcu napisali wspaniałe sprawozdania z trybun Mistrzostw Europy, które zostały opublikowane na portalu BBC Sport. Był to pierwszy taki przypadek w historii BBC. Przeczytaj artykuły napisane przez Jędrzeja i Filipa (lat 14) oraz Mariannę i Agnieszkę (lat 15).