Hasłem tegorocznego festiwalu są „KRÓTKIE HISTORIE”. – Odnosi się ono nie tylko do metrażu prezentowanych w Konkursie Głównym filmów – mówi Marcin Adamczak, dyrektor festiwalu. – Każdy z nich to niebywale intensywne doświadczenie i możliwość obcowania ze skończonym, poruszającym wyobraźnię i umożliwiającym zatopienie się w nim świecie zaklętym przez twórców w krótkiej formie filmowej. Wyraziste autorskie światy wykreowane w kolejnych filmach umożliwiają spojrzenia na rzeczywistość oczyma ich twórców. Dają tym samym okazję przeżycia wielu indywidualnych historii i przyjrzenia się rzeczywistości przez pryzmat odmiennych wrażliwości. Filmy na CINEMAFORUM 2018 to „KRÓTKIE HISTORIE”, które rozpoczynają się wciąż na nowo.
W ramach CINEMAFORUM odbędzie się program INTERFILMLAB (w wersji 2.0), którego celem jest edukowanie młodych twórców w zakresie zwiększenia potencjału eksportowego polskiej kinematografii w międzynarodowym obiegu pozafestiwalowym. Odbędzie się międzynarodowy program edukacji filmowej dla młodych twórców filmowych z Polski, Francji i Włoch. Tradycyjnie będzie można również zobaczyć produkcje nominowane do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego.
Retrospektywa London Film School. Po seansie Q&A.
London Film School to miejsce, gdzie szlifują się diamenty światowego kina – ekscentrycznego, erudycyjnego i kontrowersyjnego. CINEMAFORUM zaprezentuje pięć najciekawszych filmów krótkometrażowych studentów jednej z najlepszych szkół filmowych według prestiżowego „The Hollywood Reporter”.
Po projekcji pięciu filmów krótkometrażowych odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu „End of Season” Zhannatą Alshanovą oraz Wojciechem Wrześniewskim, Head of Sound Department LFS. Wydarzenie odbywa się we współpracy z British Council Polska w ramach cyklu spotkań „Creativity Talks”.