©

Wojtek Turzański

Sztuka i Niepełnosprawność – to ułatwianie dostępu do sztuki osobom z niepełnosprawnością – zarówno odbiorcom, jak i artystom. Wspólnie z wiodącymi polskimi instytucjami promujemy nowe pokolenie artystów z niepełnosprawnością w Polsce i Wielkiej Brytanii. Wspieramy także wymianę dobrych praktyk pomiędzy profesjonalistami zajmującymi się kulturą i sztuką. To 6-letni program koordynowany przez British Council w Polsce. Celem jest zrewolucjonizowanie dostępu do sztuki dla osób z niepełnosprawnością – artystów i profesjonalistów działających w różnych dziedzinach sztuki. Program skierowany jest zarówno do szerszej publiczności, jak i odbiorców z niepełnosprawnością.

Wielka Brytania ma za sobą długą historię budowania dostępu do sztuki dla osób z niepełnosprawnością. Obecnie obserwujemy także wyjątkowe pokolenie światowej klasy artystów z niepełnosprawnością, którzy zmieniają świat sztuki. Ich dorobek jest niezwykle bogaty także w Polsce. Można tu przywołać znany publiczności w całej Europie Teatr 21 czy niedawno zmarłego artystę Rafała Urbackiego, jednego z nielicznych w świecie choreografów z niepełnosprawnością.

Marc Brew – For Now I Am...

W całej Europie artyści z niepełnosprawnością mają ogromny wpływ na różne formy sztuki. W tańcu – rzucają wyzwanie tradycyjnemu podejściu do ciała i ruchu oraz tworzą nowe języki taneczne. W teatrze – opowiadają zupełnie nowe, niesłyszane dotąd historie, komunikując je w mocny i nieoczekiwany sposób. W sztukach wizualnych – ukazują różnorodność sposobów patrzenia na świat i jego doświadczania. 

Wydaje nam się, że artyści z niepełnosprawnością tworzą jedne z najbardziej interesujących współczesnych perspektyw artystycznych.

Poprzez program Sztuka i Niepełnosprawność British Council dociera do polskich instytucji, artystów, partnerów medialnych i decydentów, z zamiarem stworzenia koalicji organizacji zainteresowanych tym ważnym obszarem. 

W ten sposób możemy wpływać na dostęp do kultury polskich artystów i odbiorców, a także przedstawiać brytyjskim organizacjom polskie przykłady działań i dobrych praktyk.