MURAL
Wzajemne zrozumienie, szacunek oraz uczenie się (Mutual Understanding, Respect and Learning – MURAL) to międzynarodowy projekt realizowany od 8 stycznia 2018 do 7 stycznia 2020 r. pod przewodnictwem British Council w Polsce we współpracy z organizacjami z sześciu krajów: Grecji, Niderlandów, Niemiec, Polski, Portugalii i Wielkiej Brytanii.
MURAL był współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu „Prawa, równość i obywatelstwo” (Rights, Equality and Citizenship programme).
CO MIELIŚMY ZAMIAR OSIĄGNĄĆ POPRZEZ MURAL?
Projekt MURAL był odpowiedzią na wezwanie Komisji Europejskiej do działań, które mogłyby przeciwdziałać niepokojącym negatywnym narracjom dotyczącym naszej bogatej różnorodności kulturowej w Europie. Miał na celu stworzenie sieci działaczek i działaczy społecznych, którzy mogliby pozytywnie zmienić podejście do różnorodności w swoich społecznościach.
„Nauczyłam się, że jeśli tylko o to zawalczę, mogę dokonać dużych zmian. I że wokół jest mnóstwo dobrych ludzi, dokonujących takich właśnie zmian na lepsze. MURAL był dla mnie przełomowym wydarzeniem.”
opinia osoby uczestniczącej w projekcie MURAL
JAK PROJEKT BYŁ REALIZOWANY?
We współpracy z partnerami, MURAL trafiał prosto do ludzi, którzy są lub chcą być aktywni w kwestii czynienia swoich społeczności bardziej inkluzywnymi, stawiającymi czoła dyskryminacji.
MURAL posłużył się specjalnie dostosowaną wersją metodologii Active Citizens, która umożliwia rozwijanie umiejętności sprzyjających dialogowi międzykulturowemu. W ramach dwuletniego programu zostały zorganizowane szkolenia dla osób facylitujących oraz szkolenia i międzynarodowe wizyty studyjne dla uczestniczek i uczestników. Osoby te zorganizowały wiele ciekawych inicjatyw społecznych oraz dzieliły się doświadczeniem zarówno podczas wizyt studyjnych, jak i spotkań mających na celu upowszechnienie rezultatów projektu.
Sześć naszych lokalnych organizacji partnerskich pracowało z różnymi grupami odbiorców. Oznaczało to dużą różnorodność wśród osób uczestniczących w projekcie: od pracowniczek i pracownikówsocjalnych, działaczek i działaczy społecznych, studentów i studentek, po ludzi, którzy po prostu chcieli lepiej poznać swoich sąsiadów.
Projekt powstał w oparciu o podejście British Council do spraw równości, różnorodności oraz włączania. Są do kwestie zasadnicze dla wszelkich naszych działań. Szanujemy prawa ludzi do posiadania i praktykowania ich religii oraz przekonań w ramach naszego zobowiązania do przestrzegania międzynarodowych zasad praw człowieka i sprawiedliwości społecznej. Więcej o naszej polityce równości, różnorodności i włączania możesz przeczytać tu.
„Najistotniejsze lekcje: jak promować tolerancję. Zróżnicowane i motywujące narzędzia. Kontakty. Możliwość poznania ciekawych osób.”
opinia osoby uczestniczącej w projekcie MURAL
NASI PARTNERZY:
Kliknij w linki, aby dowiedzieć się więcej o każdym partnerze programu i jego zaangażowaniu w MURAL.