Wielka Brytania od zamknięcia kopalń aż po Brexit i COVID-19, historia wyspy widziana przez obiektywy najlepszych dokumentalistów: to właśnie wystawa „Zobacz: Brytania”. Na wystawie zaprezentujemy dwieście zdjęć stworzonych przez trzydzieścioro dziewięcioro fotografek i fotografów.
Skinheadzi i zakupoholicy, melancholijne nadmorskie kurorty i wielkomiejscy yuppies na najwyższych obrotach, separacjoniści w Irlandii Północnej, górnicy z zamykanych przez Thatcher kopalni i przybysze z różnych części dawnego imperium. Wystawa „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku” pozwala widzom zanurzyć się w tyglu wyspiarskiej kultury, do którego w okresie powojennym coraz to ktoś dorzuca nowe składniki. Wystawa pokazuje różnorodne oblicza Brytyjczyków i brytyjskiego krajobrazu – miasta, ukształtowane przez ciężki przemysł, ośrodki wypoczynkowe i malownicze pastwiska, tym samym prezentując przemiany społeczne ostatnich sześćdziesięciu lat.
Wystawa ta, to największy poza Wielką Brytanią pokaz brytyjskiej fotografii dokumentalnej, była dotychczas prezentowana w niemieckich instytucjach – w Museum Goch, Kunsthalle Darmstadt i Mönchehaus Museum Goslar. Jej pomysłodawcą i głównym kuratorem jest Ralph Goertz, a do potrzeb Muzeum Fotografii w Krakowie dopasował i opracował ją Dominik Kuryłek. -Bardzo zależało nam na sprowadzeniu tej wystawy do Krakowa ze względu na szczególne związki między Polską a Wielką Brytanią. Od 2004 roku, kiedy możliwa stała się emigracja zarobkowa na Wyspy, niemal milion Polaków zamieszkał w Zjednoczonym Królestwie, do dziś pozostaje tam niemal 700 000 osób, co czyni Wielką Brytanię właściwie siedemnastym polskim województwem. Zależało nam na pokazaniu polskiej publiczności, jak w ciągu ostatnich sześciu dekad zmieniało się (i nadal zmienia!) brytyjskie społeczeństwo i jak wraz z nim zmieniała się fotografia - mówi kurator Dominik Kuryłek.
Więcej informacji: https://mufo.krakow.pl/odwiedzaj/wystawy/zobacz-brytania