Tegoroczna edycja festiwalu będzie obszerną prezentacją produkcji tanecznych z Wielkiej Brytanii. W programie:
COMPANY WAYNE MCGREGOR
„Autobiography”
Od 25 lat brytyjski choreograf i reżyser Wayne McGregor tworzy choreografie, badając życie z perspektywy ciała. Obecnie skupił się na postrzeganiu ciała jako archiwum, czego wyrazem jest „Autobiography” – spektakl taneczny, w którym choreografia oparta jest na strukturze genomu Wayne’a McGregora. „Autobiography” to spektakl, który wciąż się zmienia i za każdym razem wygląda inaczej. Układ i kolejność 23 choreograficznych sekwencji tanecznych są kształtowane przez algorytm aranżujący je każdorazowo od nowa. Wszystko to sprawia, że każdy pokaz spektaklu ma unikatowy, niepowtarzalny charakter.
„Wayne McGregor w „Autobiography” zamienia historię swojego życia w hipnotyczny, niepowtarzalny taniec, oparty na jego własnym kodzie genetycznym” Luke Jennings, The Guardian
16 listopada, sobota, godz. 19.00, Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa (80 min.)
17 listopada, niedziela, godz. 19.00, Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa (80 min.)
AMY BELL
„The Forecast”
Jako „jedyna lesba” na zajęciach z tańca współczesnego, Amy zajęła się tworzeniem nowych ruchów, które mają ją zbliżyć do koncepcji innej kobiecości. W trakcie tej dowcipnej podróży opartej na transformacji, Amy w przenikliwy sposób snuje opowieść o ciele w sieci uwikłań.
Łącząc taniec, słowo i animacje tworzy niezwykle żywy krajobraz. Przygotujcie się na spore prawdopodobieństwo wystąpienia obok siebie dużej dawki wirtuozerii, introspekcji oraz humoru.
Spektakl powstał na zamówienie: The Place przy wsparciu następujących instytucji: Arts Council England, Tanzhaus Zürich oraz Yorkshire Dance. „The Forecast” było prezentowane w ramach British Council Edinburgh Showcase 2019.
15 listopada, piątek, godz. 20.30, Centrum Kultury w Lublinie, Sala Widowiskowa (60 min.)
LUCY SUGGATE
„Pilgrim”
“Pilgrim” jest fizyczną podróżą poprzez mistyczne muzyczne kompozycje stworzone przez kompozytora muzyki elektronicznej, Jamesa Holdena. Jest próbą zwrócenia uwagi na pradawny, ale wciąż występujący związek pomiędzy tańcem, a muzyką oraz uwypukleniem tkwiących w nich głęboko transformatywnych jakości.
Przebłyskują w tej pracy echa dziedzictwa brytyjskiego folku oraz pogańskiej wrażliwości, które przenikają się wzajemnie w stanach hipnotycznej euforii. Ruchowy słownik, z którego korzysta Lucy jest niezwykle eklektyczny, co prowadzi do bogactwa różnorodności zmian w percepcji, jak i wykonaniu. Przez cały czas wspierana przez czarowne i epickie rytmy nieustannie zadaje sobie i widzom pytanie: po co tańczymy?
15 listopada, piątek, godz. 18.00, Galeria Labirynt, Galeria (45 min.)
JONATHAN BURROWS, MATTEO FARGION, HUGO GLENDINNING
“52 Portrety”
“52 Portrety” to filmowa kulminacja projektu online stworzonego przez choreografa Jonathana Burrowsa, kompozytora Matteo Fargiona oraz twórcę filmowego Huga Glendinninga. Projekt zakładał stworzenie krótkich portretów opartych na gestach dla różnorodnego grona tancerzy oraz performerów i publikowanie jednego z nich w każdy poniedziałek roku 2016.
52 bohaterów tych portretów zostało wyselekcjonowanych tak, aby reprezentowali eklektyczny charakter londyńskiej sceny tanecznej. Twórcy zaprosili także do udziału artystów, którzy prezentowali swoje spektakle na przestrzeni tego roku w Sadler’s Wells, jednym z najważniejszych ośrodków tworzących i prezentujących taniec w Wielkiej Brytanii. Na każdy z portretów składa się bardzo osobisty taniec performera, któremu towarzyszy śpiew Matteo, który wyśpiewuje autobiografie oparte na brzmieniu głosów artystów. Bohaterowie tych porterów są reprezentantami najróżniejszych grup wiekowych, artystycznych dyscyplin i kulturowego pochodzenia.
Dotychczasowe reakcje odbiorców są potwierdzeniem przejmującej głębi, urzekającego humoru oraz niezwykłej siły oddziaływania tego projektu, który odkrywa przed widzami nieodkryte do tej pory historie, myśli oraz zmagania tancerzy.
16 listopada, sobota, godz. 16.00, Centrum Kultury w Lublinie, Sala Kinowa (120 min.)
Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie wydarzenia.
British Council jest partnerem festiwalu.