Scenariusze przyszłości muzeów i instytucji sztuki
Jak zredefiniować rolę muzeów w zmieniającym się świecie?
British Council jest partnerem projektu.
Projekt realizowany pod patronatem Narodowego Instytutu Muzeów
Scenariusze przyszłości muzeów i instytucji sztuki to nowatorska inicjatywa mająca na celu redefinicję roli muzeów i instytucji sztuki w obliczu bezprecedensowych globalnych wyzwań. W obliczu tempa i skali zmian coraz trudniej przekraczać możliwości wyobraźni instytucjonalnej i programowej, wychodzić poza znane schematy, które, mimo że przez lata skuteczne, przestały być adekwatne do współczesnych potrzeb i wyzwań.
Autorzy projektu zamierzają postawić adekwatne pytania, które pomogą odkryć wyzwania i szanse w różnych scenariuszach przyszłości muzeów i instytucji kultury i sztuki do roku 2050. Pragną wspólnie z szerokim gronem interesariuszy stworzyć wizję, w której muzea będą nie tylko miejscami przechowywania przeszłości, ale również dynamicznymi przestrzeniami, w których odbywa się dialog między technologią, sztuką a społeczeństwem. Postrzegając instytucje sztuki jako laboratoria przyszłości, autorzy projektu zapraszają te instytucje do odegrania kluczowej roli w kształtowaniu społeczeństwa jutra oraz budowania bardziej inkluzywnej, zrównoważonej i technologicznie zintegrowanej przyszłości.
Projekt ten to nie jest tylko pytanie o przyszłość instytucji kultury — to wyzwanie, które otwiera drzwi m.in. do projektowania nowych rozwiązań instytucjonalnych, poszukiwania nowych relacji i synergii, tworzenia nowych programów i form wystawienniczych, określania potrzeb związanych z wiedzą, kompetencjami i umiejętnościami.
Projekt został zainicjowany przez 4CF The Futures Literacy Company, która dostarcza ekspertyzy foresightowej i strategicznej i jest współorganizowany przez FutureEverything i Muzeum Sztuki Współczesnej.
Wydarzenia
Warsztaty, 5-6 listopada w Muzeum Sztuki Współczesnej
Projekt rozpocznie się 5-6 listopada kreatywnym warsztatem foresightowym prowadzonym przez 4CF The Futures Literacy Company i Futures Everything Innovation Lab w przestrzeni Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W trakcie warsztatów z udziałem kluczowych przedstawicieli polskich instytucji sztuki wypracowane zostaną cztery scenariusze przyszłości, wzbogacone narracjami i „artefaktami z przyszłości” – materialnymi reprezentacjami hipotetycznych środowisk muzealnych. Te hipotetyczne wizje, uwzględniające rolę muzeów jako agentów zmian do roku 2050, będą miały „ożywić przyszłość”, pobudzić dyskusję na temat możliwości i wyzwań, jakie czekają instytucje kultury w nadchodzących dekadach oraz ułatwić formułowanie rekomendacji dotyczących nowych praktyk, technologii i relacji w instytucjach sztuki do 2050 roku.
Podczas tych spotkań zostanie zbadana rola muzeów w kontekście możliwych transformacji społecznych, kulturowych, politycznych, ekologicznych i technologicznych. Zostanie też podjęta próba odpowiedzi na pytania: jakie nowe modele instytucjonalne mogą powstać w odpowiedzi na te zmiany oraz jak wpłyną one na współzależności między muzeum a miastem, władzami, ideologią, środowiskiem i nowymi tożsamościami społecznymi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod foresightowych i design fiction, uczestnicy zdobędą też cenne narzędzia do określania misji i długoterminowych strategii muzeów i innych instytucji sztuki w obliczu zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności.
Prezentacja wyników
IV Konferencja Badania w sektorze kultury. (Współ)tworzenie (28-29 listopada 2024 r.)
MUSEUMS AND TRUST: The 14th CoMUSEUM International Conference (4-6 grudnia 2024 r.)