NInA WERSJA BETA: „Cyfrowe opowieści“ – festiwal kultury audiowizualnej w Warszawie
Date
Piątek 25 Wrz 2015 - 00:00 do Niedziela 27 Wrz 2015 - 23:59
Miejsce
NInA, Warszawa

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza na festiwal NInA Wersja Beta –  cykliczne, kilkudniowe święto kultury audiowizualnej z koncertami, pokazami filmowymi, interaktywnymi wystawami, debatami, projektami edukacyjnymi oraz warsztatami nowomediowymi dla twórców.

Po zachłyśnięciu się krótką formą kultura, nie tylko Sieci, zdaje się powracać do dłuższych form wzbogaconych o interaktywność i multimedialność. Wystarczy spojrzeć na wymagające czasu interaktywne dokumenty produkowane np. przez National Film Board of Canada, interaktywne długie opowieści na „New York Times” i medium.com, czy portale, które serwują tylko długie artykuły: Longreads.com albo Longform.org. Czy złożona narracja wraca dlatego, że najlepiej tłumaczy zawiłą współczesność? Jak opowiadanie historii i same historie zmieniają się pod wpływem technologii? Jakich problemów nastręcza nowomedialność twórcom i odbiorcom? Jak można opowiadać archiwami i opowiadać archiwa? Pierwsza edycja Festiwalu pod hasłem  „Cyfrowe opowieści“  będzie poświęcona nowym strategiom narracyjnym w kulturze, opowiadaniu historii w mediach cyfrowych i archiwom widzianym z perspektywy osobistej i emocjonalnej.  

Gościem specjalnym festiwalu będzie Lev Manovich, światowej sławy znawca nowych mediów. Poza debatami, seminarium i warsztatami, będzie można obejrzeć wystawę interaktywnych instalacji i webdoców, wziąć udział w lokalnym projekcie społecznym Krzysztofa Żwirblisa oraz audiowizualnym pikniku przygotowanym przez zespół NInA.

Jako gwiazda muzyczna festiwalu wystąpi Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. Igora Krenza, skupiająca muzyków z wytwórni Lado ABC. Zespół zaprezentuje muzykę z polskich seriali filmowych w awangardowych aranżacjach. Zagra też 3275 kg Orchestra – szalony big band Macieja Trifonidisa, współtworzony przez profesjonalistów i amatorów – oraz projekt The Very Polish Cut Outs, który odkrywa na nowo zapomniane szlagiery polskiej muzyki rozrywkowej i adaptuje je na współczesne parkiety.

Festiwal odbędzie się w naszej nowej siedzibie na warszawskim Służewie. Zapraszamy do wielofunkcyjnej sali audiowizualnej z systemem dźwiękowym Dolby Atmos i nowoczesnych sal warsztatowych. Zainaugurujemy też zielony skwer z leżakami, pagórkami i kinem plenerowym!