Arts online #CultureConnectsUs
Date
Wtorek 12 Maj 2020 - 16:00 do Środa 30 Cze 2021 - 16:00

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie naszych zasobów o tematyce kulturalnej – mamy nadzieję, że znajdziecie tutaj inspirujące i ciekawe dla siebie materiały. Pozostańmy kreatywni w czasach pandemii!

MUZYKA                                                                                                     

Tak jak muzyka nie przestaje grać, tak nasza audycja Selector Radio nadal co tydzień prezentuje słuchaczom na całym świecie wybrane, najciekawsze nowości z brytyjskiej sceny muzycznej. Prowadząca program, Jamz Supernova, serwuje muzykę spod wielu szyldów muczycznych. Czy jest to jazz, grime, indie, czy elektronika, wspólnym wyróżnikiem dla utworów z playlisty Selectora jest ich świeżość i potencjał, by porwać słuchaczy. Program urozmaicają wywiady z artystami i producentami muzycznymi. W Polsce audycję Selector Radio możemy usłyszeć na antenie Radia Kampus w każdą niedzielę, w godz. 14.00. Najlepsze brytyjskie brzmienia możemy włączyć również po godzinach – w soboty o godz. 23.00 w Radiu Kampus startuje Selector After Dark, czyli godzinny klubowy mix przygotowany co tydzień przez innego brytyjskiego DJ-a.

Po jeszcze więcej dobrej muzyki zapraszamy w imieniu zespołu zajmującego się muzyką w British Council – nasi koledzy przygotowali Lockdown Listening, czyli playlistę na czas kwarantanny. Posłuchaj utworów, które w ostatnim czasie sprawiały im radość i dowiedz się, dlaczego.

LITERATURA

Opowieści oferują nam przestrzeń, w której nadal możemy być wolni! Zachęcamy do śledzenia naszego bloga Literature on lockdown, w którym dzielimy się informacjami o ciekawych lekturach, podcastach i wydarzeniach w sieci. Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się na scenie literackiej w Wielkiej Brytanii i na świecie.

TEATR

Sale teatralne na świecie pozostają zamknięte, ale najlepsze przedstawienia produkcji londyńskiego National Theatre można oglądać za darmo w domach w ramach projektu National Theatre at Home. W każdy czwartek o 22.00 na afiszu pojawia się nowy spektakl, który jest dostępny przez kolejny tydzień na kanale YouTube National Theatre.

Wspólnie z Teatrem Muzycznym ROMA w Warszawie zapraszamy do oglądania kultowego już musicalu PILOCI w sieci. PILOCI to musical inspirowany wydarzeniami historycznymi z lat 30. i 40. ubiegłego wieku, przede wszystkim związanymi z Bitwą o Anglię. To także pełna emocji opowieść o miłości brutalnie przerwanej przez II wojnę światową.

MODA

Fashion Revolutionaries to projekt realizowany we współpracy z Fashion Revolution. Inicjatywa ma zasięg globalny i jej celem jest przybliżenie sylwetek osób pracujących w przemyśle mody i aktywnie działających na rzecz wprowadzania zmian, który uczynią tę branżę bardziej odpowiedzialną i zrównoważoną. Obejrzyj serię wywiadów z kluczowymi aktywistami.

Nasz przewodnik po tym, jak stać się modowym rewolucjonistą - How to be a Fashion Revolutionary podpowie ci, jak możesz wykorzystać własne umiejętności do tego, by zmieniać przemysł modowy. Publikację można pobrać tutaj.

SZTUKI WIZUALNE I MUZEA

The British Council Collection to zbiory, na które składają się dzieła sztuki autorstwa brytyjskich artystów. Od 1938 roku British Council kolekcjonuje obrazy, rzeźby, dzieła rzemieślników i projektantów. Kolekcja nie mieści się w żadnej stacjonarnej galerii, jest nazywana „muzeum bez ścian”. Zachęcamy do obejrzenia naszej kolekcji i zapoznania się z jej historią.

Serię przewodników dla profesjonalistów pracujących w muzeach i galeriach przygotowało British Council w Grecji w ramach projektuTransforming Future Museums. Dostępne są publikacje na temat zarządzania projektami, organizowania wystaw, pozyskiwania funduszy oraz rozwijania publiczności.

SEKTORY KREATYWNE

Creative Mikser to cykliczne spotkania networkingowe sektora kreatywnego organizowane wspólnie przez British Council i Miasto Stołeczne Warszawawe współpracy z partnerami. To prezentacje, dyskusje oraz możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych i poznania ciekawych ludzi, w tym czołowych ekspertów z Wielkiej Brytanii. Sprawdź, o czym dyskutowaliśmy podczas minionych edycji i zapoznaj się z playlistą poświęconą sektorom kreatywnym na kanale YouTube British Council Polska, gdzie znajdziesz materiały z prezentacjami ekspertów i podsumowaniem debat.

We współpracy z londyńskim centrum kultury Barbican opublikowaliśmy cykl esejów Making Space, z których każdy z nich stanowi odpowiedź na pytanie w jakim kierunku powinny zmieniać się instytucje kultury tak, by reagować na zmiany zachodzące aktualnie na świecie oraz zwiększać swoje znaczenie w debacie publicznej i życiu społeczeństw. Czytajcie!

Huby kreatywne to platformy oraz miejsca pracy artystów, muzyków, projektantów, filmowców, twórców aplikacji internetowych oraz przedsiębiorców prowadzących start-upy. Są one zróżnicowane pod względem struktury, sektora, w którym operują oraz oferowanych usług. Mogą być organizowane oddolnie jako kolektywy czy kooperatywy, przyjmować formę labów lub inkubatorów – stacjonarnych, mobilnych lub działających online. European Creative Hubs Network to internetowa platforma założona przez British Council we współpracy z partnerami, a jej celem jest wzmacnianie współpracy międzynarodowej i oferowanie przydanych materiałów i informacji. Zachęcamy do zapoznania się z Creative Hubkit – narzędziownikiem, który w prosty sposób, bazując na przykładach z całej Europy tłumaczy, jak założyć i prowadzić taką społeczność.

SZTUKA I NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ

Sztuka i Niepełnosprawność to zainicjowana przez British Council platforma współpracy, która ma na celu ułatwianie dostępu do sztuki osobom z niepełnosprawnością – zarówno odbiorcom, jak i artystom. W ramach projektu prowadzony jest szeroki zakres działań, m.in. współfinansowany przez program Komisji Europejskiej Kreatywna Europa projekt Europe Beyond Access, czy inicjatywa Teatr-Taniec-Niepełnosprawność adresowana do artystów i publiczności w Polsce, realizowana wspólnie z Instytutem Teatralnym oraz Instytutem Muzyki i Tańca. Zapraszamy do obejrzenia relacji i zapisu debat z międzynarodowej konferencji Sztuka i Niepełnosprawność: przekraczanie granic, która odbyła się w 2019 roku w Warszawie. Zachęcamy do zapoznania się ze świeżo opublikowanym raportem na temat dostępności do sektora kultury artystów i publiczności z niepełnosprawnością oraz konieczności wprowadzania odpowiednich rozwiązań systemowych w Europie.

Przeczytaj więcej o naszej strategii w obszarze kultury i sztuki w obliczu Covid-19 oraz odkryj jeszcze więcej kreatywnych zasobów.