Zapraszamy na Konteksty. Kongres postartstyczny, który odbędzie się w Sokołowsku od 29 czerwca do 1 sierpnia. Program Kongresu skierowany jest do wszystkich zainteresowanych sztuką, muzyką i filmem eksperymentalnym. To pierwszy rozdział trzyetapowego procesu (2021–2023) odnajdywania nowej formuły dla odbywających się od dekady Kontekstów. W zgromadzeniu inspirowanym tradycją plenerów artystycznych z lat 70. bierze udział ponad 30 osób, parających się sztuką, rzemiosłem, teorią artystyczną, ekologią, aktywizmem, edukacją. Wystąpienia delegatek i delegatów w większości mają charakter efemeryczny (spacer, wykład, posiłek, głębokie słuchanie, naprawianie rzeczy i relacji).
Kongres odbywa się w miejscu unikalnym pod względem architektonicznym, przyrodniczym i geologicznym. Sokołowsko od ponad półtora wieku służy leczeniu chorób płuc. Dzisiaj zmaga się z problemami gentryfikacji, ekspansywnej turystyki czy eksploatacji surowców naturalnych, o której przypomina pobliska odkrywkowa kopalnia melafiru. Kongres to narzędzie badawcze, skalibrowane na rejestrację częstotliwości charakterystycznych dla uzdrowiska, a jednocześnie odczuwalnych w skali planety.
Podczas Kontekstów zaprezentowany zostanie program filmowy z udziałem twórców brytyjskich, bądź tworzących na terenie Wielkiej Brytanii: The Otolith Group (filmy O, Horizon oraz Medium Earth), Rosalind Nashashibi (Vivian's Garden), Jessica Rinland (Black Pond) oraz Emma Davie (Becoming Animal).
Kongres został zwołany przez Sebastiana Cichockiego i Mariannę Dobkowską, na zaproszenie Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ.
Udział w Kongresie jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja oraz ograniczenia sanitarne związane z pandemią Covid-19. Formularz rejestracji będzie dostępny na stronie internetowej od 1 lipca 2021.
Miejsca wydarzeń w ramach Kongresu: kilkanaście lokalizacji w Sokołowsku, między innymi: łąka przed Różanką, kino Zdrowie, park przy Sanatorium Grunwald
Więcej informacji o wydarzeniu: http://konteksty.to/
British Council jest partnerem Kongresu.