Zapraszamy artystów z Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii do zgłaszania prac nawiązujących do tematyki przyszłości i inspirowanych koncepcją projektu. Wybrani twórcy zostaną zaproszeni do udziału w interdyscyplinarnej wystawie, która będzie prezentowana w Wielkiej Brytanii, Ukrainie i Polsce w latach 2021–2022. Wprawdzie głównym medium jest fotografia, to jednak wystawa łączyć będzie w sobie prace z różnych dyscyplin, a zatem mile widziane są również takie formy jak instalacje, obiekty i prace dźwiękowe.
O koncepcji projektu
Najczęściej, poszukując odpowiedzi na pytanie, jak zmieni się człowiek, wybiegamy myślą w przyszłość. A gdyby tak przyjrzeć się teraźniejszości i w niej dostrzec to, co nastąpi? Co zjawiska optyczne mogą powiedzieć zarówno o naszym miejscu w świecie, jak też o naszym z niego wyobcowaniu? Czy rygor przedstawienia rzeczywistości za pomocą obrazu oznacza wyłącznie możliwość jej odzwierciedlenia, czy też możemy poszukiwać w naturze nowych form widzenia – niepozbawionych zniekształceń i nieskrępowanych ograniczeniami? Badając sfery etyki, technologii, farmakologii i ekologii, planowana ekspozycja ma wzbudzić refleksję nad wynalazkami, które nieopacznie stworzyliśmy i które diametralnie zmieniają ludzkość – w nadziei, że wciąż jeszcze możemy uruchomić mechanizmy naprawy naszego współistnienia i współpostrzegania świata.
Koncepcja wystawy nawiązuje do Kongresu futurologicznego Stanisława Lema. Pytania postawione w tekście pisarza 50 lat temu nie tracą na aktualności, a większość z nich do dziś pozostaje bez odpowiedzi. W ich miejsce pojawia się za to nieprzerwany ciąg zdarzeń mknących po zamkniętym okręgu czasu. Oczekujemy, że twórcze poszukiwania artystów otworzą pełne spektrum nowych perspektyw i sposobów formułowania kontekstów przyszłości, a synteza praktyk artystycznych i analiz naukowych pozwoli stworzyć nowy dynamiczny język komunikowania się z widzami, który zainspiruje ich do dyskusji.
Kuratorki projektu: Max Houghton (Wielka Brytania), Kateryna Radczenko (Ukraina) i Katarzyna Sagatowska (Polska).
Partnerzy: Jam Factory Art Center, Polish Cultural Institute, British Council, Odesa Photo Days Festival, Jednostka.
Zgłoszenia zawierające prawidłowo wypełniony formularz z opisem pracy oraz portfolio artysty należy przesyłać do 24 września 2020 r. na adres: opencall@iam.pl
Więcej informacji i dokumenty do pobrania dostępne na:
https://iam.pl/pl/instytut-adama-mickiewicza-oglasza-otwarty-nabor-do-projektu-what-next