Date
Piątek 22 Cze 2018 - 21:00 do Niedziela 24 Cze 2018 - 22:00

Big Book Festival – międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się w Warszawie po raz szósty w dniach 22–24 czerwca 2018 r.

W trzydniowym programie jest 55 wydarzeń, m.in. spektakl multimedialny, stand-up literacki, dyskusje i debaty, happeningi, koncerty czytane, performance, warsztaty i spacery. Gośćmi festiwalu będą autorzyz  20 krajów, m.in. Annie Proulx, Antonio Munoz Molina i Linda Polan.

Od roku 2017 podczas festiwalu prezentowana jest Scena Brytyjska – przybliżająca współczesnych autorów z Wielkiej Brytanii, publikowanych, ale także mało znanych w Polsce. W roku 2018 w serii pojawią się: Karen McCarthy Woolf (jej wizyta otworzy projekt IMAGINING CITIES poświęcony wyobrażeniom miast przyszłości),  Dan Richards, Laline Paull, Eve Ainsworth oraz Ziauddin Sardar.

TROSKA

O dzieciach, które przejmują opiekę nad dorosłymi i nierównowadze w relacjach, mówi brytyjska autorka EVE AINSWORTH. Rozmawia Katarzyna Pruchnicka. Zapraszamy małych i dużych! 

SOB, GODZ. 14.00, PLAC ZABAW

LADY ON THE TRAIL

O podążaniu śladami zapomnianej pionierki wspinaczki Dorothy Pilley oraz o magnetyzmie gór mówi DAN RICHARDS, brytyjski autor i podróżnik. Rozmawia Tomek Michniewicz.

Wydarzenie odbywa się w języku angielskim!

SOB, 16.00, PLAC ZABAW

PRZYSZŁOŚĆ ISLAMU

O wielkiej zmianie, która dokonuje się w cywilizacji muzułmańskiej i o roli, jaką w nowym Islamie odgrywają kobiety, mówi brytyjski pisarz i badacz ZIAUDDIN SARDAR. Rozmawia Jerzy Haszczyński.

SOB, GODZ. 18.00, ARENA

TOPNIENIE ŚWIATA

O eko-thrillerach i globalnym ociepleniu, które staje się scenografią naszego życia, mówi brytyjska autorka LALINE PAULL. Rozmawia Marta Perchuć-Burzyńska.

NIEDZ, GODZ. 14.00, OGRÓD

IMAGINING CITIES

KAREN McCARTHY WOOLF – brytyjska poetka i performeka czyta swą najnowszą książę i opowiada o przyszłosci poezji w miejskim krajobrazie.

Spotkanie otwiera nowy cykl "Imagining cities" realizowany przez Fundację „Kultura nie boli” we współpracy z British Council. Z zaangażowaniem pisarzy, artystów i ekspertów chcemy uruchomić wyobraźnię, wiedzę ekspercką i umiejętności do tworzenia alternatywnych, odważnych wizji miejskiego jutra. W poszukiwaniu zrównoważonej, odpowiadającej na nasze potrzeby przyszłości w rosnących nieustannie miastach, zwracamy się  ku wyobraźni jako sile, która pozwoli stworzyć zaskakujące scenariusze. Karen McCarthy Woolf tworzy w środowisku miejskim, rozmowa i prezentacja jej wierszy pozwoli zobaczyć miasto jako przestrzeń plastyczną, ulegającą przemianiom pod wpływem indywidualnyc działań twórczych i osobistej wyobraźni.

SUN, 24.06, 16.00, OGRÓD

Partnerem wydarzeń jest British Council.

Big Book Festival jest najzabawniejszym, najmodniejszym i najbardziej innowacyjnym festiwalem czytania w Polsce. Odbywa się raz w roku w czerwcowy weekend i angażuje autorów z 20 krajów.

Tegorocznym hasłem festiwalu jest:

EKSPEDYCJA. ZAPOMNIJ O GRANICACH!

Festiwal co roku zmienia lokalizację, w roku 2018 odbędzie się w Fun Parku & Arenie Wspinaczkowej przy ul. Merliniego 2 w Warszawie

22–24 czerwca 2018

Big Book Festival został powołany w 2013 r. jako pierwszyw  historii Warszawy międzynarodowy festiwal literacki. W odpowiedzi na niepokojące wyniki badań wskazujących spadek czytelnictwa książek Fundacja „Kultura nie boli” prezentuje literaturę na wielkim, nowoczesnych wydarzeniu, a przez nieformalny i swobodny charakter festiwalu pokazuje czytanie jako czynność ekscytującą, przyjemną i dostępną dla każdego. Big Book Festival otrzymał istotne nahrody, m.in. S3KTOR dla najlepszej pozarządowej inicjatywy kulturalnej oraz WDECHĘ magazynu „Co jest Grane” – od jurorów i czytelników. Co roku uczestniczy w nim 100 gości i około 10 tys. uczestników.

Fundacja „Kultura nie boli” jest organizacją pozarządową koncentrująca swoje działania wokół wspierania i rozwoju czytelnictwa, promocji książek i czytania w dynamicznie zmieniającym się środowisku miast i nowych technologii. Organizacja w 2013 r. Od roku 2017 prowadzi Big Book Cafe – nowe centrum literackie. Jest jedną z najmłodszych i już najbardziej rozpoznawalnych fundacji działających w obszarze kultury, słynie z eksperymentalnych i nowatorskich pomysłów oraz młodych odbiorców.