Date
Środa 14 Lip 2021 - 13:15

Zapraszamy na prezentację oraz dyskusję panelową: Programowanie festiwali filmowych dla i z osobami z niepełnosprawnościami. Wydarzenie będzie miało miejsce online w ramach festiwalu Animator PRO 2021/ IN BETWEEN , w środę 14 lipca 2021 o godz.13.15. Gośćmi Davida Sina (Independent Cinema Office) będą Lizzie Banks i Matthew Hellett (Oska Bright Film Festival), Paulina Gul (Fundacja Kultury bez Barier), Joanna Piotrowiak (Kino Muza). Rozmowa będzie tłumaczona na polski język migowy (Bernard Kinov) i dostępna na profilu Festiwalu Animator na Facebooku.

Więcej informacji na stronie festiwalu oraz na Facebooku.

Partnerzy: Independent Cinema Office & Creative Europe, British Council

Lizzie Banks 

Producentka Oska Bright, będącego największym na świecie festiwalem prezentującym filmy osób z niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu. Partnerami festiwalu są British Film Institute, Arts Council England oraz Adult Swim. Niedawno festiwal uzyskał też akredytację BAFTA. W latach „niefestiwalowych” Oska Bright odbywa tournée po Wielkiej Brytanii i za granicą, prezentując zwycięskie produkcje krótkometrażowe i długometrażowe, prowadząc warsztaty i organizując seminaria.

Paulina Gul

Specjalizuje się w udostępnianiu dóbr kultury osobom głuchym i słabosłyszących; długoletnia współpracowniczka Fundacji Kultury bez Barier. Koordynowała projekt filmowy Fundacji Rodzina Kinomaniaków, w ramach którego wszyscy, także osoby z niepełnosprawnościami, mogli w pełni korzystać z kinowej oferty. Sama też, ze względu na wadę słuchu, korzysta z tłumaczenia na PJM, napisów dla niesłyszących i pętli indukcyjnej podczas wydarzeń kulturalnych. Pasjonuje się nowymi technologiami, zwłaszcza tymi, które emancypują osoby głuche i słabosłyszące w prawach widza.

Matthew Hellett 

Główny programer festiwalu Oska Bright. Funkcję tę objął po wzięciu udziału w Guiding Lights (2017/18), najbardziej prestiżowym programie mentoringowym w brytyjskiej branży filmowej. Jego mentorem była Emma Smart, programerka festiwalu BFI Flare Festival. Jedną z jego decyzji jako programera było dodanie nowego bloku tematycznego Queer Freedom, poświęconego tematyce osób niebinarnych. Matthew doskonale sprawdza się także w roli panelisty – w tym charakterze pojawiał się na festiwalach Bristol Encounters Film Festival, BFI Flare i Film Hub South East, a także na wydarzeniach organizowanych przez British Council. 

Joanna Piotrowiak

Ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Zajmowała się produkcją festiwali, ale za swoją największą przygodę uważa zorganizowanie w 2005 roku Przeglądu Filmów Polskich w Irkucku. Od 2013 roku pracuje w należącym do Estrady Poznańskiej Kinie Muza, zajmując się programowaniem repertuaru i wydarzeń oraz administracją. Jest jednym z pomysłodawców wspólnej inicjatywy poznańskich kin studyjnych - nowego wydarzenia filmowego NIC SIĘ TU NIE DZIEJE, za którą otrzymała nagrodę Kiniarz Roku 2016. Od października 2017 roku pełni funkcję kierownika Kina Muza. Od grudnia 2019 roku jest członkinią zarządu Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Współtwórczyni kinowej platformy VOD mojeekino.pl w ramach działalności Stowarzyszenia.

David Sin

Od ponad 25 lat obecny w przestrzeni kina niezależnego jako programer, dystrybutor i konsultant. Był Dyrektorem ds.Kina w Institute of Contemporary Arts (ICA), gdzie współpracował z takimi reżyserami, jak Abbas Kiarostami, Jia Zhangke czy Roy Andersson, a także wprowadził do kin Krąg, dzięki czemu Brytyjczycy poznali japońskie horrory. Jako Dyrektor Programowy British Film Institute sprawował nadzór nad dystrybuowanymi przez Instytut filmami. Był także pierwszym koordynatorem programu Lincolnshire Cinemas, uznawanego za modelowe rozwiązanie w rozwoju kin na terenach wiejskich.