Date
Środa 23 Cze 2021 do Niedziela 27 Cze 2021

W tym roku już po raz czwarty zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR. Tegoroczna edycja projektu potrwa od 23 do 27 września 2021 r. i po raz pierwszy odbędzie się w formie online – festiwalowe wydarzenia będą więc mogli zobaczyć widzowie z całej Polski, a także innych krajów. W programie zobaczymy propozycje artystów z Polski, Włoch, Rosji, Niemiec, Izraela oraz Wielkiej Brytanii. Program festiwalu obejmuje różne formy teatralne oraz, ogólniej, artystyczne.Zobaczymy spektakle oraz filmowe wersje przedstawień zrealizowane przez znakomitych artystów teatru, m.in. Compagnia Pippo Delbono (Włochy), DV8 Physical Theatre (Wielka Brytania), Batsheva Dance Company (Izrael), Teatr Satyrykon (Rosja), Teatr Czerwona Pochodnia (Rosja), Thalia Theater (Niemcy), STUDIO teatrgalerię (Polska), Teatr 21 (Polska).

W ciągu 5 festiwalowych dni obejrzeć będzie można aż 14 wydarzeń – dostęp do wszystkich propozycji jest bezpłatny, wydarzenia prezentowane są widzom po zalogowaniu na platformie openthedoor.teatrslaski.art.pl. Spektakle będą prezentowane z audiodeskrypcją, językiem migowym (PJM), napisami dla Głuchych. 

Ze względu na licencję niektóre pokazy mają limit odsłon. Prezentowane tytuły pozostają dostępne przez 24 lub 48 godzin, by widzowie mogli dostosować czas oglądania do własnych potrzeb i indywidualnego harmonogramu dnia. 

Wydarzenie jest możliwe dzięki wsparciu zarówno ze strony Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Funduszu Wsparcia Kultury ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, jak i dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Województwa Śląskiego. 

W PROGRAMIE BEZPŁATNE POKAZY ONLINE:

„Bokser” – głośna inscenizacja prozy Szczepana Twardocha w hamburskim teatrze reżyserowana przez Ewelinę Marciniak (Niemcy)

„YAG” – przygotowana w trakcie pandemii filmowa wersja spektaklu Batsheva Dance Company w reżyserii Ohada Naharina (Izrael)

„Ten okrutny mrok” – mistrzowski spektakl zespołu światowej sławy reżysera i wizjonera teatru Pippo Delbono (Włochy)

„Oniegin” – zapierający dech w piersiach spektakl w reżyserii jednego z najbardziej znaczących twórców rosyjskich młodego pokolenia, Timofeya Kulyabina, nagrodzony dwoma prestiżowymi rosyjskimi Złotymi Maskami (Rosja)

„Ciało w ciało z Marylin” – performance Teatru 21, zespołu nagrodzonego tegorocznym Paszportem „POLITYKI” (Polska)

„Enter Achilles”, „Dead Dreams of Monochrome Men” – kultowe i prowokacyjne realizacje brytyjskiego zespołu DV8 Physical Theatre (Wielka Brytania)

„Koniec z Eddym” – inscenizacja adaptacji głośnej francuskiej książki Édouarda Louisa w interpretacji Anny Smolar na warszawskiej scenie STUDIO teatrgaleria (Polska)

„Mewa” – wspaniała inscenizacja i wybitne kreacje aktorskie w moskiewskim spektaklu reżyserowanym przez Jurija Butusowa (Rosja)

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

„Alicja 0700” – niezwykłe, interaktywne słuchowisko online przygotowane przez kultowy poznański Teatr Usta Usta Republika słynący z niekonwencjonalnych projektów artystycznych

„Wspólnota Śniących” – tygodniowy artystyczny projekt online, eksplorujący zjawisko śnienia oraz zagadnienie wspólnoty 

„Kuchnia Konfliktu” – kulinarna kooperatywa i festiwalowe menu z kuchnią czeczeńską do kupienia w katowickiej Restauracji Amfora 

@Background_Bob – polska odsłona artystycznego projektu i akcji charytatywnej zainicjowana przez dwunastolatka z Wysp Brytyjskich i jego ojca

„Dzieci Saturna” – projekt podejmujący i dokumentujący problem samobójstw wśród dzieci i młodzieży, którego prezentacja będzie połączona z rozmową z jego twórczyniami oraz pedagożką, trenerką i koordynatorką Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, Lucyną Kicińską  

Więcej o wydarzeniu: https://www.teatrslaski.art.pl/strefafestiwali/festiwal/8

Zapowiedź festiwalu: https://www.youtube.com/watch?v=LgjXhFLBhOg

Zaproszenie na festiwal w języku migowym PJM: https://www.youtube.com/watch?v=gk3mk4A2Prg

Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR to jeden z najbardziej wyjątkowych festiwali w południowej Polsce. W ramach jego programu prezentowane są m.in. prace artystów z niepełnosprawnością oraz twórców z defaworyzowanych grup społecznych, projekty dotykające ważnych spraw społecznych, wydarzenia organizowane w przestrzeni otwartej. Celem projektu jest również dotarcie do nowych grup odbiorców. Formuła festiwalu jest otwarta na różne formy teatralne prezentując różnorodność sztuki teatru – nowoczesne, eksperymentalne, autorskie spektakle, przedstawienia repertuarowe, różne gatunki teatru i sztuki – w tym m.in. teatr tańca, teatr plastyczny. 

 British Council jest partnerem festiwalu.