Date
Piątek 22 Lis 2024 do Niedziela 01 Gru 2024
Miejsce
kino Muranów, Kinoteka, Muzeum (nowe kino Muzeum Sztuki Nowoczesnej)

24 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie odbędzie się w tym roku w dniach 22 listopada – 1 grudnia. Festiwalowe fimy prezentowane będą w trzech warszawskich kinach: Muranowie, Kinotece oraz Muzeum (nowe kino Muzeum Sztuki Nowoczesnej) – oraz na platformie mojeekino.pl. Dodatkowo, w grudniu specjalna kolekcja najciekawszych dokumentów z poprzednich edycji WATCH DOCS będzie dostępna bezpłatnie na portalu Player.

W programie pojawi się nowy – już trzeci watchdocsowy konkurs: Nowe Filmy Polskie, w którym zobaczymy m.in. premierowo pokazany na tegorocznym festiwalu w Toronto dokument „To uczucie” (reż. Alex Baczyński – Jenkins) oraz niepokazywany dotąd w Polsce film Aurelii Frydrych – Zdanowskiej „Being Mikołaj” o emocjonalnych i prawnych meandrach procesu zmiany płci.

O nagrody w konkursach: Głównym  i Zielonym walczyć będzie kilkanaście nowych, niezwykłych dokumentów. Wśród nich m.in. „Intercepted” (reż. Oksana Karpovych) -  nowatorskie ujęcie wojny w Ukrainie (premiera na Berlinale 2024), nowy film amerykańskiego mistrza Errola Morrisa, poświęcony amerykańskiemu kryzysowi migtacyjnemu: „Separated” (premiera na tegorocznym festiwalu w Wenecji), kontynuacja Oscarowego hitu sprzed dekady („Marsz pingwinów”) – czyli „Antarctica Calling” w reż. Luca Jacqueta – wizualny majstersztyk ukazujący niezrównane piękno antarktycznej przyrody zagrożonej przez globalne ocieplenie. Nagrodę im. Marka Nowickiego za szczególne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie otrzyma w tym roku amerykańska reżyserka filipińskiego pochodzenia - Ramona Diaz. W ramach retrospektywy jej twórczości zobaczymy cztery filmy – w tym najnowszy: „And So It Begins”  (premiera na festiwalu Sundance) – oszałamiający wizualnie obraz poświęcony fenomenowi filipińskich wyborów prezydenckich. Reżyserka odwiedzi w listopadzie Warszawę i spotka się z widzami WATCH DOCS.

W tym roku na WATCH DOCS zobaczymy dwie brytyjskie produkcje. „Antidotum” (reż. James Jones) to dokumentalny thriller, którego bohaterami są dziennikarze śledczy tropiący rosyjskich szpiegów działających na Zachodzie.

Seanse filmu:
24.11. Kinoteka, godz. 18.00 (po seansie debata: Troll, morderca, scammer, szpieg);
26.11 KINOMUZEUM (MSN) godz. 18.00 (po seansie spotkanie z reżyserem).

Kolejna produkcja ze Zjednoczonego Królestwa to „Pies też człowiek” (reż. Hendrik Faller) – pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników psów. Film próbuje odpowiedzieć na pytanie czy powinniśmy traktować psy jak ludzi?

Seanse filmu:
23.11 KINOMUZEUM (MSN) godz. 18.00 (po seansie spotkanie z twórcami);
25.11 KINOMUZEUM (MSN) godz. 18.00 (po seansie debata: Zwierzęta też ludzie).

British Council jest partnerem pokazów brytyjskich filmów na WATCH DOCS 2024.