Ucz się angielskiego poprzez zabawę: Najlepsze gry dla dzieci
Granie w gry ułatwia naukę języka, co potwierdza wiele badań. Gry nie tylko angażują i motywują uczniów (zwłaszcza młodych ludzi), ale zapewniają także wciągający, pouczający kontekst dla najmłodszych, aby mogli rozwijać się w języku angielskim.
Gry rozwijają także pewność siebie uczniów i umiejętności społeczne w języku angielskim, a robią to w ciekawy sposób. Warto też pamiętać, że zdrowa dawka rywalizacji może pomóc utrzymać zainteresowanie uczniów nauką angielskiego.
Niezależnie od tego, czy jesteś w szkole, w domu, czy w podróży, wypróbuj te gry, aby uczyć się angielskiego ze swoimi dziećmi. Z czasem zauważysz poprawę ich znajomości języka, a wspomnienia wspólnych rozgrywek zostaną z wami na długo.
Game (Gra) | Language (Język) | What you need (Czego potrzeba) |
What’s the time, Mr Wolf? | What’s the time, (Mr Wolf)? (Która godzina, (panie Wilku)?) It’s ... o’clock (Jest godzina…) It’s breakfast time! (Pora śniadania!) It’s lunch time! (Pora obiadu!) It’s dinner time! (Pora kolacji) I’m going to eat you up! (Zjem cię!) |
Group of children (grupa dzieci), large space (dużo miejsca) |
The washing line race | Clothes vocab (słownictwo związane z ubraniami) Hang up the … (Powieś…) Get the pegs (Weź klamerki) Run! (Biegnij!) Quickly! (Szybko!) |
Bag of (baby) clothes (worek z ubraniami dziecięcymi), clothes pegs (klamerki do wieszania ubrań), string or rope (sznurek lub linka) |
Pairs (Pelmanism) | It’s my turn (Moja kolej) It’s your turn (Twoja kolej) I’m the winner (Jestem zwycięzcą) I can’t remember (Nie pamiętam) Turn the cards over (Odwróć karty) Vocabulary for ‘sets’ of cards, e.g. animals, house objects (Słownictwo związane z zestawami kart, np. zwierzętami, przedmiotami w domu) |
Set of picture cards (Zestaw kart z obrazkami) |
Vocabulary board game (Gra słowna) (English Oca) | As above (Jak powyżej) Move back two places (Cofnij się o dwa pola) Miss a turn (Tracisz kolejkę) Go back to the start (Wróć na start) Go forward two spaces (Przejdź do przodu o dwa pola) It’s my turn (Moja kolej) Can I have the dice, please? (Czy mogę prosić o kostkę?) |
Sets of printable flashcards (Zestawy fiszek do wydrukowania) |
Scrabble | Vocabulary (Słownictwo) |
Scrabble board (plansza do scrabble), letters (litery), timer (stoper) |
Bull’s eye | Vocabulary from flashcards (Słownictwo z fiszek) Throw the ball (Rzuć piłkę) Aim (Celować) Almost! (Prawie!) Well done! (Świetnie) Bull’s eye (W dziesiątkę) |
Flashcards (Fiszki) |
Drawing game | It’s my turn (Moja kolej) I’m the drawer (Ja rysuję) Vocabulary (Słownictwo) Can I have the pencil, please? (Czy możesz mi podać ołówek?) |
Flashcards (fiszki), paper (papier), pencils (ołówki), timer (stoper) |
Hangman | Sets of words: home, animals, places, body (Zestawy słów: dom, zwierzęta, miejsca, ciało) Short phrases (Krótkie wyrażenia) |
Pen (długopis), paper (papier) lub mini-whiteboard (minitablica) i marker (mazak) |
Przeczytaj wszystkie szczegóły!
Klasyczne gry
What’s the time, Mr Wolf?
Cel:
Nauka zegara w języku angielskim może być trudna dla uczniów szkoły podstawowej. Gra „What's the time, Mr Wolf?” upraszcza naukę liczb.
Jak grać:
- Aby zagrać, ktoś zostaje nazwany wilkiem i staje po przeciwnej stronie pola rozgrywki niż pozostali gracze, tyłem do nich.
- Pozostali gracze krzyczą „What's the time, Mr Wolf?”, a wilk odpowiada, podając godzinę (na przykład „It’s 7 a.m.” (Jest 7:00), „It’s 8 p.m.” (Jest 20:00).
- Gracze zbliżają się do wilka, stawiając odpowiednią liczbę kroków w zależności od podanej godziny, np. 7:00 = 7 kroków, 20:00 = 8 kroków.
- Wilk może również w dowolnym momencie odpowiedzieć „It's breakfast/lunch/dinner time!” i odwrócić się, aby gonić i pożerać graczy.
- Gdy wilk złapie gracza, ten staje się Mr Wolf i gra rozpoczyna się od nowa.
Praktyczna wskazówka:
Możesz spróbować utworzyć własne wersje gry Mr Wolf, wprowadzając inne pory dnia, np. „It's bath time”, „It's time to sleep“ lub „It's play time”. Więcej kreatywnych pomysłów na modyfikację gry Mr Wolf znajdziecie w innych grach online do nauki zegara w języku angielskim.
Hangman
Klasyczna gra Hangman wymaga jedynie długopisu i kartki papieru. Oferuje świetny sposób na ćwiczenie alfabetu angielskiego i umiejętności ortograficznych.
Gra polega na wybraniu słowa – zacznij od krótkich, prostych słów, które nie zawierają nietypowych liter (na przykład z lub x).
Wpisz myślnik dla każdej litery w słowie. Gracze kolejno odgadują litery, jakie w nim występują. Jeśli w słowie występuje dana litera, wpisujesz ją w odpowiednim miejscu nad myślnikiem. Jeśli litera nie występuje, dodajesz kolejny element do rysunku wisielca. Jeśli błędnych prób odgadnięcia liter jest zbyt dużo i rysunek wisielca zostanie ukończony, gracze przegrywają.
Przed rozgrywką warto powtórzyć trudniejsze samogłoski i spółgłoski, aby gracze mogli bez problemu odróżnić „I” od „E” oraz „J” od „G”. Obejrzyj krótką historyjkę na stronie LearnEnglish Kids, która pomaga dzieciom zapamiętać wymowę niektórych liter i słów.
W_ _ _ ’_ t_ _ t_ _ _? (Czy potrafisz odgadnąć to krótkie zdanie?)
The drawing game
Ta gra jest doskonała dla dzieci z zacięciem artystycznym. Zainspirowani szaradami, każda osoba po kolei wybiera lub wymyśla słowo w języku angielskim, które ma narysować w określonym czasie. Nie wolno im pisać żadnych słów, zamiast tego muszą przekazać znaczenie słowa jedynie za pomocą obrazów. Podczas rysowania inni gracze krzyczą, co ich zdaniem przedstawia rysunek.
Gra często kończy się mnóstwem śmiechu i pozwala szybko sprawdzić, kto potrafi dobrze rysować. W przypadku młodych uczniów rozpocznij od podstawowych tematów, takich jak jedzenie, zabawki i transport. Gdy w tych obszarach będą się już czuć swobodnie, przejdź do bardziej abstrakcyjnych pojęć, które zachęcą dzieci do kreatywnego myślenia i pozwolą im poszerzyć zakres angielskiego słownictwa.
The washing line race
Gra łącząca naukę języka angielskiego z obowiązkami domowymi? To naprawdę istnieje! Wyścig z wieszaniem prania można rozegrać z jednym dzieckiem lub w dwóch drużynach, jeśli dzieci jest więcej.
Aby zagrać, przygotuj torbę z ubraniami dla dzieci zawierającą po dwie sztuki odzieży każdego rodzaju (najlepiej ubranka dla niemowląt), zestaw klamerek i długi kawałek sznurka, który trzeba zawiązać między dwoma krzesłami (jeśli gracie w domu).
Jeśli jesteś na świeżym powietrzu, zawiąż „washing line” (sznurek do prania) na wysokości dziecka, aby mogło przypiąć ubranie do sznurka. Przygotuj po dwie paczki ubrań dla każdej drużyny.
Jedna osoba zostaje wyznaczona do wypowiadania w języku angielskim nazw ubrań. Celem jest powieszenie wszystkich przedmiotów na sznurku przed innym zespołem/osobą. Zwycięża ta drużyna/osoba, która jako pierwsza powiesi wszystkie rzeczy na sznurku do wieszania prania.
Jeśli nie masz dostępu do sznurka do prania, spróbuj zamiast tego tych zabaw z ubraniami.
I went to the market to buy…
Uczniowie szkół podstawowych mogą za pomocą gier nie tylko rozwijać słownictwo, ale także powtarzać poznane wyrażenia w języku angielskim. „I went to the market to buy…” to gra pamięciowa, w której gracze siedzą w kręgu i po kolei wypowiadają na głos „I went to the market to buy…” i każdy dodaje swój własny przedmiot.
Osoba, która zabiera głos jako kolejna, musi zapamiętać, co zostało powiedziane, i dodać własną pozycję do listy. Dlatego zdanie staje się coraz dłuższe w miarę kontynuowania gry.
Na przykład pierwsza osoba może powiedzieć: „I went to the market to buy milk”, druga: „I went to the market to buy milk and bread”, trzecia: „I went to the market to buy milk, bread and carrots” itd.
Aby pomóc uczniom, przygotuj kartkę papieru z przykładowymi słowami, których mogą użyć, gdy nic nie przychodzi im do głowy. Jeśli jeden z graczy nie pamięta czegoś z listy, odpada. Zwycięzcą zostaje osoba, która zapamięta wszystkie pozycje z listy.
Ta gra może wydawać się prosta, ale dla uczących się angielskiego jest skutecznym ćwiczeniem na szereg struktur językowych. Na przykład pozwala przećwiczyć stosowanie kwantyfikatorów takich jak „a bottle of”, „a packet of”, „a bag of”.
Gry planszowe
Junior Scrabble®
Gry planszowe to dla uczniów szkół podstawowych doskonały sposób na wizualizację pisowni i kolejności słów w języku angielskim. Można w nie grać także w grupach, co rozwija umiejętności społeczne i komunikację dzieci.
Junior Scrabble® to jedna z najulubieńszych gier do nauki języka angielskiego. Gracze muszą używać podanych liter, aby ułożyć na planszy słowa w języku angielskim. Na początku gra może być trudna. Aby ułatwić dzieciom zadanie, możesz poprosić je o sporządzenie wstępnej listy słów angielskich, które znają i korzystanie z tego słowniczka podczas zabawy. Alternatywą jest użycie liter w celu utworzenia jak największej liczby słów w określonych warunkach czasowych.
Gdy gracze nabiorą pewności siebie, podnieś poziom trudności, prosząc graczy o układanie na planszy słów, które nakładają się na siebie, tworząc coś w rodzaju krzyżówki.
Snakes and ladders (Węże i drabiny)
„Snakes and ladders” tradycyjnie nie jest grą ćwiczącą mówienie lub czytanie (gracze po prostu rzucają kostką i poruszają się po planszy w górę, gdy staną na drabinie i w dół, jeśli wylądują na wężu). Możesz jednak zmienić tę grę w świetne ćwiczenie językowe, drukując wyrażenia w języku angielskim, aby dodać je do planszy i kierować ruchami graczy.
Możesz na przykład dołączyć instrukcje takie jak „start” (Start), „finish” (Meta), „move back two spaces” (Cofnij się o 2 pola), „go back to the start” (Przejdź z powrotem na start), „move forward three spaces” (Przejdź o 3 pola do przodu). Gracze muszą przeczytać te instrukcje na głos, jeśli na nich wylądują, i wykonać odpowiednie działanie.
Dla uczniów bardziej zaawansowanych możesz wydrukować ten szablon gry i poprosić ich o napisanie krótkich pytań które umieszczą w różnych punktach planszy, na przykład „How do you say ____ in English?”, „Name ten wild animals”, „Which is longer, the Amazon River or the Nile River?”
Dzięki temu podnoszeniu poziomu uczniowie mogą ćwiczyć struktury gramatyczne, poznawać słownictwo i wykazywać się umiejętnościami pisania, czytania, słuchania i mówienia.
Bull’s eye
„Bull's eye” to aktywna i edukacyjna gra do nauki języka angielskiego, która wymaga dużej kartki papieru lub kartonu, na którym trzeba narysować trzy duże zawierające się w sobie okręgi. Za każdy poziom przydzielane są punkty. Za trafienie w środek byczego oka gracz otrzymuje 100 punktów, za trafienie w drugi zewnętrzny okrąg — 60 punktów, a za trafienie w trzeci zewnętrzny okrąg — 20 punktów. Zadanie polega na rzucaniu w oko byka miękką piłką lub małą pluszową zabawką.
Przygotuj kilka pytań lub wyzwań dostosowanych do znajomości języka angielskiego graczy i o różnym stopniu trudności. Kiedy gracze rzucą piłkę, okrąg, na którym wylądują, określi pytanie, na które muszą odpowiedzieć.
Niektóre pytania mogą brzmieć: „How many brothers or sisters do you have?”, „Finish this sentence…”, „Translate this expression into English” or „What is 2 + 2?”
Możesz skorzystać z podręcznika szkolnego swoich dzieci, aby sprawdzić, jakiego słownictwa się uczą lub jakie obszary tematyczne są im znane w języku angielskim.
To tylko niektóre z wielu dostępnych gier do nauki języka angielskiego. Aby znaleźć więcej pomysłów na aktywności, zobacz te ciekawe gry i zabawy. Gotowi do startu? Start!