W tym artykule przedstawimy klasyfikację CEFR i opowiemy, jak można za jej pomocą zmierzyć swój poziom znajomości angielskiego i poprawić go pod kątem testu IELTS.
|
Na całym świecie są miliardy osób mówiących po angielsku. Z tego względu umiejętność komunikowania się w języku angielskim, jak również potwierdzenia swoich umiejętności językowych może przynieść istotne korzyści w dzisiejszym zglobalizowanym świecie.
Znajomość swojego poziomu języka angielskiego może pomóc Ci określić, które umiejętności musisz poprawić, i zdecydować, czy to dobry moment, aby przystąpić do testu i uzyskać wymagany wynik.
Jak klasyfikacja CEFR może pomóc w doskonaleniu angielskiego pod kątem testu IELTS?
Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ang. Common European Framework of Reference, CEFR) to zestaw standardów, za pomocą których możesz zmierzyć poziom umiejętności językowych w różnych kontekstach.
Klasyfikacja CEFR opisuje ogólne poziomy biegłości porozumiewania się danej osoby w języku obcym.
Obejmuje sześć poziomów zawierających wytyczne dotyczące gramatyki i słownictwa oraz cztery umiejętności: czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie. Każdy poziom pokazuje, co uczniowie powinni umieć na danym etapie. Klasyfikacja CEFR kładzie nacisk na komunikację, a nie na zdolność zapamiętywania języka.
Gdy znasz już swój poziom języka angielskiego, możesz porównać go z zakresami testu IELTS i sprawdzić, czy jesteś w stanie uzyskać wymagany wynik. Jeśli nie, dowiesz się, co musisz poprawić przed przystąpieniem do testu IELTS.
Przyjrzyjmy się teraz innym przyczynom, dla których określenie poziomu znajomości języka angielskiego jest istotny.
Dlaczego ważne jest, aby mierzyć i podnosić poziom języka angielskiego?
Nauka angielskiego może otworzyć przed Tobą nowe możliwości i ułatwić wykonywanie niektórych zadań. Gdy znasz swój poziom znajomości języka i wiesz, jak go poprawić, możesz uzyskać więcej korzyści.
Oto trzy najważniejsze powody, dla których warto mierzyć i ulepszać swój poziom języka angielskiego:
1. Rozszerzenie możliwości zawodowych
Biegła znajomość dowolnego języka globalnego może otwierać nowe możliwości zawodowe, ponieważ umożliwia rekrutację na więcej stanowisk i podnoszenie kompetencji na różnych kursach, zarówno w kraju ojczystym, jak i za granicą.
Gdy znasz swój poziom języka angielskiego, możesz podzielić się tą informacją z rekruterami i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Jeśli Twój angielski nie jest na odpowiednim poziomie, możesz sprawdzić, co należy poprawić.
Gdy rozpoczniesz nową pracę, śledzenie swojego poziomu angielskiego może pomóc Ci doskonalić kwalifikacje i ubiegać się o awans.
Dobra komunikacja jest ważną umiejętnością w niemal każdym miejscu pracy. Prowadzenie rozmów ze współpracownikami po angielsku pozwala uczyć się na podstawie ich umiejętności i doświadczenia, a także zwiększa Twoją efektywność na danym stanowisku. Możesz także budować przyjacielskie relacje ze współpracownikami z różnych środowisk.
2. Podróże do innych krajów
Jeśli planujesz uzyskać wizę pracowniczą lub studencką, konieczne może być potwierdzenie znajomości angielskiego przez przystąpienie do testu uznawanego na całym świecie.
Za pomocą różnych systemów, takich jak klasyfikacja CEFR, możesz sprawdzić, czy jesteś na odpowiednim poziomie, aby uzyskać wymagany wynik. Możesz na przykład przekonać się, czy musisz poprawić swój angielski, aby uzyskać wynik testu IELTS wymagany do uzyskania wizy.
W przypadku wielu wiz wymagana jest jedynie średniozaawansowana znajomość języka angielskiego. Dobre umiejętności językowe mogą jednak znacznie usprawnić proces imigracyjny.
3. Praca lub studia za granicą
Jeśli Twoim celem jest praca lub nauka za granicą, znajomość własnego poziomu języka angielskiego i praca nad jego doskonaleniem mogą pomóc Ci osiągnąć ten cel. Minimalny wymagany poziom języka angielskiego zależy od założonego celu, ale wysokie umiejętności językowe ułatwią Ci realizację planów.
Po przybyciu do nowego kraju znajomość języka angielskiego na wysokim poziomie może pomóc Ci szybciej zaadaptować się do nowego otoczenia. Ułatwia integrację z osobami anglojęzycznymi, ponieważ pozwala brać udział w różnych zajęciach i stać się częścią lokalnej społeczności. Możesz także ćwiczyć swoje umiejętności językowe i nabierać płynności, spędzając więcej czasu z lokalnymi mieszkańcami.
Jak mogę sprawdzić mój poziom CEFR?
Klasyfikacja CEFR może działać jak praktyczny przewodnik podczas nauki i doskonalenia języka angielskiego pod kątem testu IELTS. Obejmuje ona sześć poziomów stanowiących pary:
- A1 i A2 (użytkownicy języka na poziomie podstawowym)
- B1 i B2 (użytkownicy języka na poziomie niezależnym)
- C1 i C2 (użytkownicy języka na poziomie eksperckim)
Przyjrzyjmy się tym poziomom bardziej szczegółowo:
Poziomy A1 i A2
Do tych dwóch kategorii należą osoby ze znajomością języka na poziomie podstawowym, które potrafią komunikować się tylko w kontrolowanych sytuacjach. A1 jest punktem wyjścia dla klasyfikacji CEFR i innych systemów pomiarowych.
A1 lub poziom początkujący:
- Osoba rozumie codzienne wyrażenia i konstruuje podstawowe zdania w celu zaspokojenia określonych potrzeb.
- Potrafi przedstawić siebie i inne osoby oraz odpowiadać na pytania na swój temat, na przykład o miejsce zamieszkania lub osoby, które zna.
- Potrafi tworzyć proste opisy.
- Potrafi wchodzić w interakcje, o ile drugi rozmówca mówi powoli i wyraźnie.
A2 lub poziom podstawowy:
- Osoba rozumie potoczne wyrażenia dotyczące spraw, które ją interesują, takich jak informacje osobiste, praca, rodzina itp.
- Potrafi wymieniać z drugim rozmówcą proste i bezpośrednie informacje na temat znanych i rutynowych spraw.
- W prostych słowach wyraża się na temat swojej przeszłości i najbliższego otoczenia, a także innych spraw związanych z jej bezpośrednimi potrzebami.
Poziomy B1 i B2
Uczniowie na tych poziomach mają większe umiejętności językowe, ale nadal mogą one być ograniczone. Potrafią komunikować się w znanych sytuacjach, o ile nie muszą przedstawiać skomplikowanych argumentów.
B1 lub poziom średnio zaawansowany:
- Osoba rozumie główne punkty jasnych, codziennych informacji dotyczących typowych zagadnień związanych z pracą, szkołą itp.
- Potrafi poradzić sobie z większością sytuacji, które napotyka podczas podróży do miejsca w którym mówi się znanym jej językiem.
- Potrafi tworzyć proste i spójne teksty na znane lub interesujące ją tematy.
- Opisuje doświadczenia, oczekiwania i ambicje, a także potrafi krótko przedstawić swoje poglądy i projekty.
B2 lub poziom średnio zaawansowany wyższy:
- Osoba rozumie główne idee złożonych tekstów na konkretne lub abstrakcyjne tematy, w tym dyskusje techniczne w swojej dziedzinie.
- Wchodzi w interakcje z rodzimymi użytkownikami języka z pewną płynnością i spontanicznością, bez wysiłku z żadnej strony.
- Potrafi tworzyć jasne i szczegółowe teksty na różne tematy i przedstawiać swój punkt widzenia, wskazując wady i zalety.
Poziomy C1 i C2
Osoby komunikujące się na tym poziomie mają wysoki poziom kontroli nad tym, co mówią. Potrafią z powodzeniem komunikować się w większości sytuacji, nawet jeśli są one nowe, oraz przedstawiać złożone argumenty.
C1 lub poziom zaawansowany:
- Osoba jest w stanie zrozumieć szeroką gamę długich i wymagających tekstów oraz rozpoznać ich ukryte znaczenie.
- Wyraża idee w sposób płynny i spontaniczny, bez trudności używając wyrażeń idiomatycznych.
- Używa języka do celów społecznych, akademickich i zawodowych w sposób elastyczny i skuteczny.
- Tworzy jasne, ustrukturyzowane i szczegółowe teksty na złożone tematy, wykazując się umiejętnościami organizacyjnymi i dobrym wykorzystaniem łączników językowych oraz środków zapewniających spójność języka.
C2 lub poziom biegły:
- Osoba z łatwością rozumie praktycznie wszystko, co słyszy lub czyta.
- Potrafi podsumować informacje z różnych źródeł ustnych i pisemnych oraz zrekonstruować argumenty i wyjaśnienia w spójnej prezentacji.
- Potrafi wyrażać się spontanicznie, z oczywistą płynnością i precyzją, rozróżniając odcienie znaczeń nawet w bardzo złożonych sytuacjach.
Jakie poziomy CEFR odpowiadają wynikom testu IELTS?
Klasyfikacja CEFR ma zastosowanie do wielu różnych sytuacji i języków, nie można jej więc dokładnie dopasować do wyników międzynarodowych testów. Możesz jednak porównać poziomy CEFR z zakresami testu IELTS, aby dowiedzieć się, jaki wynik możesz uzyskać w teście. Tabela poniżej przedstawia przybliżone porównanie:
Wszystko, co musisz wiedzieć o Twoim poziomie języka angielskiego
Określenie własnego poziomu CEFR daje Ci informacje na temat własnych umiejętności językowych i możliwości poprawienia Twojego angielskiego pod kątem testu IELTS. Znajomość swojego poziomu języka angielskiego i porównanie go z zakresami testu IELTS pozwoli Ci sprawdzić, jakich wyników możesz się spodziewać.
Aby upewnić się, że jesteś na dobrej drodze do uzyskania wymaganego wyniku testu IELTS, zapoznaj się z szeroką gamą materiałów przygotowujących do IELTS oferowanych przez British Council. Możesz wykonać testy próbne i uzyskać porady ekspertów, które pomogą Ci udoskonalić angielski pod kątem testu.