By British Council Polska

13 Sie 2024 - 13:45

Zaangażuj swoje dziecko w naukę języka angielskiego dzięki ciekawym zadaniom teatralnym

Teatr to świetny sposób, aby zainteresować dzieci ze szkół podstawowych nauką języka. Angażuje ich wyobraźnię i może być ciekawą zmianą w ich rutynie, ponieważ mogą odgrrywać różne sceny, od supermarketu po świat fantasy. 

Na tym blogu przyjrzymy się, jak korzystanie z teatru w języku angielskim może pomóc rozwinąć umiejętności mówienia i słuchania u dzieci oraz nadać językowi większe znaczenie.

Rozgrzewka

Myśl o teatrze może być dla niektórych dzieci onieśmielająca. W końcu nie wszyscy jesteśmy początkującymi gwiazdami Hollywood! Dobra rozgrzewka może sprawić, że dzieci (i rodzice!) poczują się bardziej komfortowo i nabiorą chęci do działania bez odczuwania presji kreatywności. 

Na początek możesz wypróbować te pomysły.

  • Clapping games (Gry polegające na klaskaniu)
    Gracze siedzą w kręgu (lub naprzeciw siebie, jeśli jest Was tylko dwóch). Pierwszy gracz wystukuje rytm, który następny gracz musi powtórzyć. Możesz spróbować liczyć, aby uczynić grę trudniejszą.
  • „Keep fit”
    Ta zabawa jest podobna do gry w klaskanie, ale angażuje całe ciało. Pierwszy gracz wykonuje duży ruch rękami i nogami (np. sięgając do sufitu lub wykonując skok w gwiazdę), który inni gracze muszą naśladować.
  • Warm-up dances (Taniec na rozgrzewkę)
    Beat by Beat Press prezentuje szeroki wybór aktywności, w tym ćwiczenie o nazwie Shake it off. W tym ćwiczeniu gracze muszą potrząsać po kolei wszystkimi rękami i nogami, zgodnie z muzyką. 

Jeśli wykonujesz zadania teatralne ze starszymi dziećmi, możesz wypróbować te aktywności grupowe proponowane przez British Council. Można je wykonać już przy udziale trzech do pięciu uczestników.

Improwizacja

Improwizowanie odgrywania ról pozwala Tobie i Twoim dzieciom spróbować wcielić się w innych ludzi i odkrywać wyimaginowane światy. Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, aby nie „blokować” dziecka. Na przykład, jeśli mówią, że wszedł niebieski słoń, to rzeczywiście tak było. Dobrym pomysłem jest jednak przygotowanie wcześniej kilku scen do wyboru (np. na kartkach wyciąganych z kapelusza) na wypadek, gdyby dzieciom zabrakło pomysłu. Oto kilka przykładów: 

  • nauka jazdy na nartach/surfingu
  • praca na kole garncarskim;
  • przedstawianie znajomej osobie Twojego nowego, fantastycznego smoka lub tygrysa;
  • oprowadzenie przyjaciela po Twojej luksusowej rezydencji lub pałacu
  • prowadzenie lekcji angielskiego — z dzieckiem w roli nauczyciela.

Więcej pomysłów na scenariusze improwizacji znajdziesz na stronie ThoughtCo. Jeśli potrzebujesz inspiracji, w tym miejscu znajdziesz ich setki.

Dlaczego nie zmienić odgrywania ról w prawdziwy spektakl? Na stronie British Council można wykonać zaproszenia na przedstawienie teatralne, więc możecie zaprosić znajomych i rodzinę tak, jak na prawdziwy spektakl.

Yes, no, please, banana

W tej grze Ty i Twoje dziecko musicie stworzyć 30-sekundową scenę, używając wyłącznie słów „yes”, „no”, „please” i „banana”. Zachęcaj dzieci do stosowania różnych tonów i wyrazów twarzy – występ powinien być wiarygodny, nawet jeśli jest całkowicie wymyślony. To niesamowite, jak kreatywne potrafią być dzieci w tej grze. Zobacz kilka uroczych przykładów zabawy w Yes, no, please, banana na YouTube.

Jeśli chcesz użyć więcej słów, możesz powtórzyć odegraną scenę, dodając bardziej rozbudowany dialog. Na przykład przejdź z:

„Banana?”
„Yes. Banana.” 

na 

„Is that a banana?”
„Yes, it’s a banana. Do you have a problem with that?”

Twoje dziecko zacznie zastanawiać się, jak wyrazić znaczenie słów za pomocą twarzy i języka ciała, a także ćwiczyć bardziej złożone zwroty angielskie.

The questions game (Gra w pytania)

„The questions game” (Gra w pytania) to dobry wybór dla dzieci, które znają już podstawy języka angielskiego. Wybieracie scenariusz i zaczynacie go odgrywać, wiersz po wierszu. Wyzwanie polega na tym, że każda linijka musi być pytaniem, na które odpowiadasz innym pytaniem.

Na przykład: 

„Can I come in?” (Czy mogę wejść?)
„Are your shoes clean?” (Czy masz czyste buty?) 
„Why wouldn't they be?” (Dlaczego miałyby nie być?) Zobacz, ile linii możesz uzyskać!

Mime activities (Zabawy w naśladowanie)

Jeśli dziecko dopiero zaczyna naukę języka angielskiego, mime (pantomima) jest świetnym sposobem na wprowadzenie kilku nowych słów. Wkrótce wzbogacą swoje słownictwo. Możesz jednak wykonywać te ćwiczenia również z bardziej zaawansowanymi uczniami — mime (pantomima) pomoże im utrwalić to, co już umieją.

  • Sign language poetry (Poezja w języku migowym) 
    Twoje dzieci nie muszą znać języka migowego, żeby docenić te piękne, pełne wyrazu wiersze. Wystarczy, że nauczysz je kilku znaków i powiesz kilka słów podczas wykonywania ćwiczenia. Obejrzyj pierwszy brytyjski sign language poetry slam z 2017 roku, aby zobaczyć kilka przykładów.
  • The adverb game 
    W tej grze jeden z graczy w tajemnicy wybiera przysłówek (szybko, niezdarnie, szczęśliwie itp.). Inni uczestnicy proszą go o wykonanie różnych czynności (na przykład spacerowanie, zatańczenie, usmażenie jajka) w sposób zgodny z tajemniczym przysłówkiem, dopóki nie zgadną, jakie to słowo.
  • Where are we? 
    Pomyśl o miejscu, które zna Twoje dziecko i do którego razem chodzicie. Odegraj czynności, jakie wykonujecie w tym miejscu, stosując technikę pantomimy. Dziecko musi odgadnąć, jakie to miejsce (np. basen lub supermarket). Potem możecie zamienić się rolami.
  • What is it? 
    Ta aktywność będzie bardziej spektakularna, gdy użyjesz pustej torby jako rekwizytu. Wyjmij z torby wyimaginowany obiekt (na przykład szczeniaka, ołówek lub zegarek) i odegraj scenkę z jego udziałem. Twoje dziecko musi następnie odgadnąć, co masz.

Wnioski końcowe

Nie musisz być nauczycielem dramy, aby pomóc swoim dzieciom uczyć się języka angielskiego poprzez teatr. Rodzice mogą wykorzystywać proste pomysły, aby zachęcić dzieci do korzystania z wyobraźni. W internecie można znaleźć mnóstwo materiałów na ten temat, od instrukcji wystawiania sztuki teatralnej po wskazówki dotyczące budowania postaci. Możesz nawet zainspirować swoje dzieci, aby zaczęły częściej używać języka angielskiego podczas zabaw.