28 marca Miasto stołeczne Warszawa oraz British Council organizują 19. spotkanie branży kreatywnej z cyklu Creative Mikser. Przedstawiciele polskiego i brytyjskiego rynku rzemiosła artystycznego zastanowią się nad tym, jak mądrze i skutecznie wspierać lokalną branżę rzemieślniczą.
Dyskusja rozpocznie się o godz. 18.00 w Muzeum Warszaskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52.
19. edycja Creative Miksera będzie poświęcona tematowi nowej fali rzemiosła. Podczas spotkania z udziałem polskich artystów-rzemieślników będziemy zastanawiać się, jak chronić zagrożone wyginięciem rzemiosła. Jak wyglądają skuteczne sposoby przekazywania wiedzy w tej dziedzinie nowym pokoleniom? Czy nowa fala rzemiosła to dobry pomysł na skuteczny ciekawy biznes? Porozmawiamy również o tym, czy przekazana przez mistrzów rzemiosła wiedza daje perspektywy młodym projektantom/rzemieślnikom na prosperujący biznes.
Gościem specjalnym spotkania będzie Neil Brownsword, artysta i profesor ceramiki na Uniwersytetach Staffordshire i Bergen. Brownsword rozpoczął swą karierę w dziedzinie ceramiki w połowie lat ’80, jako praktykant w fabryce porcelany Wedgwood. W swych działaniach bada dziedzictwo globalizacji w odniesieniu do sektora produkcyjnego w Stoke-on-Trent (dystrykt w Wielkiej Brytanii). Jak również wpływ tego zagadnienia na ludzi, miejsce i tradycyjne umiejętności. Posługuje się filmem i instalacją performatywną. Jego prace prezentowane są w międzynarodowych kolekcjach zarówno prywatnych, jak publicznych, m.in.: w Muzeum Wiktorii i Alberta, koreańskiej Fundacji Ceramiki, tajwańskim Muzeum Ceramiki Yingee, czy Międzynarodowym Muzeum Sztuki Ceramicznej Fu Le w Chinach. W 2009 roku otrzymał nagrodę ‘One Off Award’ podczas pierwszego Biennale Ceramiki Brytyjskiej oraz Grand Prize podczas Międzynarodowego Biennale Ceramiki Gyeonggi w Południowej Korei w 2015 roku.
W spotkaniu wezmą też udział polscy artyści-rzemieślnicy. Jacek Kamiński jest szewcem od 4 dekad, kontynuuje rodzinną tradycję. Jego stryj, Brunon Kamiński, zawodu szewskiego uczył się od 12 roku życia. W roku 1943 otworzył w Warszawie, przy ul. Nowy Świat, Artystyczną Pracownię obuwia „Brunon”. Jacek Kamiński rozpoczął naukę u stryja zaraz po maturze, w latach ‘70. Po śmierci stryja przejął jego pracownię. Tomasz Pietrzak, także szewc, jest właścicielem pracowni szewskiej zlokalizowanej przy ul. Targowej i noszącej jego imię. Tak reklamuje swoje usługi: „W świecie jednorazówek i masowych butów, my stawiamy na jakość wykonania i dbałość o ulubione obuwie”. Filip Stanowski to właściciel galerii sztuki „Stara Praga” istniejącej od 1981 roku, założonej przez jego ojca. Galeria, mieszcząca się w przedwojennej kamienicy przy ul. Brzeskiej na warszawskiej Pradze, zajmuje się sprzedażą i renowacja „mebli dawnych” (takim określeniem posługują się, aby nie szastać słowem „antyki”). Olga Milczynska jest współtwórczynią pracowni projektowej August. Tworzy się tu ceramikę, projektuje przedmioty codziennego użytku, zajmuje fotografią. Podstawą filozofii projektowej jest uważan obserwacja człowieka i jego otoczenia, funkcjonalność przedmiotów oraz codzienne, drobne radości.
Gospodarzami spotkania będą: Michał Olszewski (Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy), Ewa Ayton (Head Arts & Culture, British Council).
W dyskusji wezmą udział:
- Neil Brownsword – artysta i wykładowca ceramiki na uniwersytetach w Staffordshire i Bergen
- Jacek Kamiński – szewc z Artystycznej Pracowni Obuwia „Brunon”
- Tomasz Pietrzak – właściciel Pracowni Szewskiej
- Filip Stanowski – właściciel Galerii Sztuki „Stara Praga”
- Olga Milczyńska – współtwórczyni pracowni ceramicznej i projektowej „August”
Prowadzenie:
Katarzyna Chudyńska – Szuchnik, Adiunkt Muzealny, Muzeum Warszawskiej Pragi
Po dyskusji odbędzie się oprowadzanie po wystawie w Muzeum Warszawskiej Pragi pt: „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem”
Creative Mikser #19 to kolejne z cyklu spotkań branży kreatywnej, organizowanych przez Miasto Stołeczne Warszawa i British Council od 2011 roku.
Po dyskusji organizatorzy zapraszają na poczęstunek.
Spotkanie odbędzie się w języku polskim oraz angielskim; będzie zapewnione tłumaczenie na język polski. W wydarzeniu zapewniamy również udział tłumacza PJM.
Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi ul.Targowa 50/52, Warszawa.
Wstęp wolny
Organizatorzy: Miasto stołeczne Warszawa, British Council
Partnerzy: Muzeum Warszawskiej Pragi Forget Heritage, Open Heritige, August Design, Galeria Sztuki Stara Praga, Artystyczna Pracownia Obuwia „Brunon”, Pracownia Szewska Tomasz Pietrzak
Patroni medialni: Notes na 6 tygodni, Projekt Pracownie, Purpose
Więcej informacji:
- www.britishcouncil.pl/events/creative-mikser-19-nowa-fala-rzemiosla
- Wydarzenie na Facebooku
- www.facebook.com/KreatywnaWarszawa
Creative Mikser to cykliczne spotkania networkingowe sektora kreatywnego, organizowane wspólnie przez British Council i miasto stołeczne Warszawa; to prezentacje, dyskusje oraz możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych i poznania ciekawych ludzi. Organizowane w miejscach związanych z przemysłem kreatywnym i odznaczających się swobodną formułą dyskusji, stanowią nowatorski element w integracji społeczności przedsiębiorców kreatywnych w Warszawie.
Miasto stołeczne Warszawa to metropolia o znaczącym potencjale kreatywnym. W stolicy zlokalizowane są siedziby wszystkich ogólnokrajowych mediów, instytucje państwowe, instytucje naukowe i szkoły wyższe, a także instytucje kultury: teatry, muzea, zabytki. Te atuty sprawiają, że miasto stołeczne Warszawa prowadzi szereg działań związanych że wspieraniem tworzenia innowacji, przedsiębiorczości oraz przemysłów kreatywnych. Począwszy od budowy infrastruktury dla branż kreatywnych w postaci Centrum Kreatywności Targowa, prowadzenia projektów związanych z rozwijaniem kompetencji biznesowych czy organizacji wydarzeń wspierających sektor kreatywny. Więcej informacji dostępnych na: www.um.warszawa.pl, www.facebook.com/KreatywnaWarszawa
***
Kontakt dla mediów:
Ewa Ayton
Head of Arts and Culture
British Council
T: +48 604 207 349
ewa.ayton@britishcouncil.pl
Małgorzata Dąbkowska
Biuro Rozwoju Gospodarczego
Urząd m.st. Warszawy
T: +48 22 443 22 30
mdabkowska@um.warszawa.pl