Jakie szanse na edukację po Brexicie będą mieć polscy studenci w Wielkiej Brytanii? Co szkolnictwo wyższe może zyskać oraz co może stracić na nadchodzących zmianach w geopolityce Europy. Co już wiemy, a co nadal pozostaje niewiadomą.
British Council szanuje demokratyczne wyniki referendum w sprawie członkostwa Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej i wpiera konstruktywny proces opuszczenia Wielkiej Brytanii przez Unię Europejską.
British Council apeluje jednak o "Otwarty Brexit", w którym Wielka Brytania dążyć powinna do utrzymania i rozwoju więzi kulturowych z Europą, przygotowując się do opuszczenia UE.
Obejmuje to:
• nieprzerwaną swobodę przemieszczania się studentów, pracowników akademickich, badaczy, osób zawodowo zajmujących się sztuką i twórczością oraz młodych ludzi zaangażowanych w wymianę kulturalną lub edukacyjną,
• poszerzanie i rozwój partnerstwa kulturalnego, edukacyjnego i naukowego z krajami Europy, w tym w kluczowych programach finansowanych przez UE, takich jak Erasmus+, Kreatywna Europa i Horyzont 2020 lub, jeżeli okaże się to niemożliwe w trakcie negocjacji, zastąpienie ich odpowiednikami lub alternatywami,
• inwestycje w kulturalne i edukacyjne więzi Wielkiej Brytanii na całym świecie.
Tzw. Biała księga Brexitu (Brexit White Paper), określająca stosunki między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską w przyszłości, opublikowana została przez rząd Wielkiej Brytanii 12 lipca 2018 roku. Dokument proponuje, aby przyszłe partnerstwo gospodarcze Zjednoczonego Królestwa zapewniało wzajemne porozumienia umożliwiające obywatelom swobodne podróżowanie bez wiz w celach turystycznych i w celu tymczasowej działalności gospodarczej. Ustalenia powinny również "ułatwiać mobilność studentów i młodzieży, umożliwiając im dalsze korzystanie z wiodących na świecie uniwersytetów i doświadczeń kulturowych, jakie Zjednoczone Królestwo i UE mają do zaoferowania".
Jednym z elementów zacieśniającej się współpracy PL-UK jest YESI - rok przedsiębiorczości, nauki i innowacji zainicjowany przez przedstawicieli rządów Polski i Wielkiej Brytanii w grudniu 2017 r. Kolejnym aspektem wzmacniania i budowania partnerstwa w sektorze szkolnictwa wyższego, zgodnie z kluczowymi celami YESI, jest delegacja Universities UK International, którą British Council organizuje w dniach 9-10 października w Warszawie. Delegacja ma na celu budowanie relacji i dialogu pomiędzy Wielką Brytanią a krajami Unii Europejskie oraz wymianę wiedzy na temat szkolnictwa wyższego w Europie w kontekście Brexitu.
Uczestniczkami delegacji będą Dame Janet Beer, Zastępca Rektora Liverpool University, Przewodnicząca Universities UK, członkini Rady Nadzorczej British Council, oraz Vivienne Stern, Dyrektor Universities UK International. W ramach wizyty zaplanowano spotkania przedstawicielami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), jak również z dziennikarzami.
Wydarzenie jest początkiem tegorocznego programu związanego ze szkolnictwem wyższym realizowanego przez British Council. Kolejnymi wydarzeniami będą odbywające się w Krakowie i Warszawie w dniach 23 i 24 listopada 2019roku coroczne targi szkół brytyjskich Study UK, oraz międzynarodowa konferencja Going Global 2019, odbywająca się w dniach 13-15 maja 2019 roku w Berlinie. Nabór na prelegentów na konferencję trwa do 10 października 2018 roku.
Więcej informacji o projektach:
Aktualne informacje na temat możliwości związanych ze studiowaniem w Wielkiej Brytanii dostępne są na stronie: https://study-uk.britishcouncil.org/planning/eu-students
Kontakt dla mediów:
British Council
Robert Pajączkowski
Head of Marketing and Communications
+48 502 710 053
robert.pajaczkowski@britishcouncil.pl
Ambasada Brytyjska
Małgorzata Śmierzycka
Head of Communications
+48 696 005 641
malgorzata.smierzycka@fco.gov.uk